Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plic de la politia locala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plic de la politia locala

Buna ziua. Am primit un plic acasa de la politie in care mi se solicita sa spun cine conducea masina in data de , locul si ora. Mentionez ca e in afara localitatii, nu este cazul despre o parcare/ stationare neregulamentara. Mi se spune doar ca soferul a facut o contraventie.
Este citat art 39 oug 195/2002 R pentru dreptul de a cere informatiile conducatorului.

Altfel (daca nu spun cine conducea) se considera contraventie si se sanctioneaza conform legii ( nu spune nici cat si cum e amenda).
semnata si stampilata de agentul constatator. Cu numar de inregistrare.

Avand in vedere ca stiu momentul ( mergeam cam repede ~ 140-150 pe drum european ) nu as vrea sa imi suspende permisul pentru 90 zile.

Asadar nu vreau sa le comunic cine conducea. Intrebarea mea este: daca ma amendeaza ca nu am raspuns solicitarii ma mai amendeaza si pentru contraventie ( viteza ) ?

De asemenea am inteles ca solicitarea poate fi considerata un abuz pentru ca vine din partea politiei locala si nu a celei rutiera. Am castig de cauza in cazul unei contestatii?

Va multumesc anticipat
Veti primi amenda si pentru necomunicare si pentru viteza.
Daca procesul verbal este intocmit de politia locala il puteti contesta pe motiv ca PL nu are in atributii sanctionarea nerespectarii vitezei de circulatie.
vladdoru a scris:

De asemenea am inteles ca solicitarea poate fi considerata un abuz pentru ca vine din partea politiei locala si nu a celei rutiera.

Conform modificarilor la legislatia in domeniu,politia locala a primit atributiuni si in domeniul constatarii si consemnarii de contraventii la regimul circulatiei
Politia locala este legal abilitata sa constate si sa consemneze contraventii la regimul circulatiei,astfel ca eventual demers din partea dv impotriva politiei,ar beneficia de solutie defavorabila dv
Referitor la dat curs cererii politiei,sunteti singurul arbitru care poate sau nu sa isi asume responsabilitatea sa raspunda cererii autoritatii politiei
daca ma amendeaza ca nu am raspuns solicitarii ma mai amendeaza si pentru contraventie ( viteza )

Constientizati ca sunt 2 situatii si 2 documente distincte
1-contraventia la regimul circulatiei constatata si consemnata
2-cererea de precizare a soferului
Cum in baza de date a SPR exista proprietarul bunului mobil,in caz ca dv intelegeti sa nu dati curs cererii politiei,proprietarul bunului mobil urmeaza sa suporte consecintele prevazute de lege pentru contraventia constatata
ynocentta a scris:

Conform modificarilor la legislatia in domeniu,politia locala a primit atributiuni si in domeniul constatarii si consemnarii de contraventii la regimul circulatiei

Unde sunt precizate aceste modificari?

PL are atributii in domeniul circulatiei pe drumurile publice precizate in Legea politiei locale 155/2010 iar constatarea vitezei de circulatiei nu este una dintre atributii.

ART. 6. - (1) În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele
atribuţii:
a) asigură fluenţa şi decongestionarea circulaţiei pe drumurile publice pe raza unităţii
administrativ-teritoriale şi a sectoarelor municipiului Bucureşti din care fac parte, prin
activităţi de dirijare şi/sau deviere a traficului;
b) verifică integritatea mijloacelor de semnalizare rutieră şi sesizează nereguli privind
funcţionarea semafoarelor, starea indicatoarelor şi a marcajelor rutiere şi acordă asistenţă în
zonele unde se aplică marcaje rutiere;
c) participă la acţiuni comune cu administratorul drumului pentru înlăturarea efectelor
fenomenelor naturale, cum ar fi: ninsoare abundentă, viscol, vânt puternic, ploaie torenţială,
grindină, polei şi alte asemenea, pe drumurile publice;
d) participă împreună cu unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române la asigurarea
măsurilor de circulaţie ocazionate de adunări publice, mitinguri, marşuri, demonstraţii,
procesiuni, acţiuni de pichetare, acţiuni comerciale promoţionale, manifestări culturalartistice,
sportive, religioase sau comemorative, după caz, precum şi alte activităţi care se
desfăşoară pe drumul public şi implică aglomerări de persoane;
e) cooperează cu unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române în asigurarea măsurilor
de circulaţie în cazul transporturilor speciale şi a celor agabaritice;
f) acordă sprijin unităţilor/structurilor teritoriale ale Poliţiei Române în luarea oricăror altor
măsuri pentru asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului;
g) acţionează pentru aplicarea măsurilor de urgenţă în cazul accidentelor soldate cu
victime, asigură paza locului acestor accidente şi ia primele măsuri ce se impun pentru
conservarea urmelor, identificarea martorilor şi, dacă se impune, transportul victimelor la cea
mai apropiată unitate sanitară;
h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind
oprirea, staţionarea şi parcarea autovehiculelor, accesul interzis, având dreptul de a dispune
măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind
gabaritul şi accesul pe anumite sectoare de drum, în acest sens, având dreptul de a efectua
semnale de oprire a conducătorilor de vehicule;
k) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către
pietoni, biciclişti, conducători de mopede, vehicule cu tracţiune animală ;
l) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru nerespectarea prevederilor legale
referitoare la circulaţia în zona pietonală, în zona rezidenţială, parcuri şi zone de agrement,
precum şi pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semnul internaţional
pentru persoane cu handicap;
m) aplică prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau
abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor
administrativ-teritoriale.
(2) Contravenţiile constatate conform alin. (1) se sancţionează în conformitate cu
prevederile legale privind circulaţia pe drumurile publice, precum şi cele privind protecţia şi
promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
[ link extern ]
@cyan a scris Unde sunt precizate aceste modificari?

Sub aspectul legalitatii , potrivit art. 15 alin. 1 din O.G. nr. 2/2001
“contravenția se constată printr-un proces verbal încheiat de persoanele anume prevăzute în actul normativ care stabilește și sancționează contravenția, denumite generic agenți constatatori”.

Calitatea de agent constatator in cazul contraventiilor stabilite si sanctionate de acest act normativ apartine agentilor de politie serviciul rutier, dupa cum reiese din cuprinsul art. 109 alin. 1, potrivit caruia
“constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră”.

Pentru a clarifica notiunea de „politist rutier” utilizate de legiuitor, trebuiesc analizate dispozitiile Regulamentului de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002, care la art. 177 alin. 2 prevede
„polițiștii rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului Generala al Poliției Române”.

Pentru a putea aplica sanctiuni contraventionale pentru savarsirea contraventiilor stabilite prin O.U.G. nr. 195/2002, trebuie sa existe o dispozitie a Inspectorului General al Politiei Romane prin care persoana in cauza sa fie desemnata ca politist rutier.
Disp Legea nr. 155/2010. ,art 7 litera h) prevede ca in domeniul circulatiei pe drumurile publice politia locala
“constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar”.

Norma precizata confera politiei locale atributii de constatare si aplicare a sanctiunilor in domeniul circulatiei pe drumurile publice la modul general, urmand ca, in functie de actele normative care prevad respectivele contraventii, sa fie indeplinite toate conditiile prevazute de acestea pentru detinerea calitatii de agent constatator.
Potrivit art. 2 alin. 2 din O.G. nr. 2/2001, asemenea contraventii pot fi stabilite prin hotarare a consiliului local, caz in care, in aplicarea disp art. 15 alin. 1 din O.G. nr. 2/2001, prin aceeasi HCLM se va putea stabili si care sunt persoanele care pot incheia procesele-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor.
Art. 63 din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative prevede
“pentru instituirea unei norme derogatorii se va folosi formula < >, urmată de menționarea reglementării de la care se derogă”

Legea nr. 155/2010 a politiei locale instituie la modul general posibilitatea agentilor de politie locala de a constata si sanctiona contraventii in domeniul circulatiei pe drumurile publice, urmand ca pentru constatarea si sanctionarea unei contraventii prevazute de O.U.G. nr
195/2002, politistii locali sa obtina in prealabil dispozitia I.G.P.R. prevazută de art. 177 alin. 2 din Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002.
Daca initiatorul topicului poate proba ca politistul care a constatat si a incheiat PV rutier nu intruneste ,nu detine dispozitia IGPR prev de art 177 al 2 din R aplicare a OUG nr 195/2002 ,instanta poate dispune anularea PV ,motivat de faptul ca documentul a fost încheiat de o persoana care nu indeplinea calitatea de agent constatator, incalcandu-se disp art. 15 alin. 1 din O.G. nr. 2/2001 coroborat cu art. 109 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 și art. 177 alin. 2 din Reg de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002, norme imperative care ocrotesc un interes public, atragand sanctiunea nulitatii absolute a actelor intocmite cu nerespectarea lor.
Nu am auzit si nici nu am vazut pana in prezent ca masinile politiei locale sa fie dotate cu aparate radar. Prin HCL nu cred ca se poate dispune ca PL sa constate viteza cu mijloace omologate si verificate metrologic.