Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna -ziua, soția mea a lucrat 6,7ani in Irlanda si 22 ani in România, Răspundeți-mi varog dacă la ieșirea la pensie de virsta, ani munciți in Irlanda vor fi cumulati la ani de vechime din România s-au vor fi calculati separat cum se procedează. Va multumesc anticipat .
1. Perioada lucrata in Irlanda se ia in calcul ca stagiu de cotizare la pensie si in Romania.

2. - Merge la Casa de Pensii de care apartine cu domiciliul in Romania si solicita sa completeze formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Casa de Pensii trimite formularul in Iranda de unde ii vine confirmarea stagiului de asigurare.

3. Cand va indeplini conditiile pentru a beneficia de pensie si in Irlanda va proceda la fel.