Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat pentru studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat pentru studenti

Am un baiat student de 20 de ani ,beneficiaza de alocatie de stat pentru copii?
1. Alocatia de stat penttru copii nu se acorda studentilor ci numai elevilor de liceu si scoala profesionala.

2. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 1.
(1) Se instituie alocația de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare

(2) Beneficiază de alocație de stat pentru copii toți copiii în vârstă de până la 18 ani

(3) Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora

(4) Tinerii prevăzuți la alin. (3) care repetă anul școlar nu beneficiază de alocație de stat, cu excepția celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.