Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile drept + indemnizatie CO norma partiala (1h/luna)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile drept + indemnizatie CO norma partiala (1h/luna)

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: contract individual de munca cu norma partiala de 1 ora/luna (lucrata intr-o singura zi din luna), doar 1 luna lucrata (luna Mai 2014), dupa care contract incetat; nr.zile CO din contract: 20 zile.

1.) Care este nr. corect de zile de CO la care are drept angajatul (zile neefectuate, ce trebuie compensate la plecare), proportional cu timpul efectiv lucrat:
- 20 zile drept /12 luni = 1,67 zile (deci 2 zile), pentru 1 luna lucrata (fara raportare la programul normal de 8h/zi; si fara raportare la timp efectiv lucrat, neexistand suspendari) ?
sau
- 1,67/21 zile lucratoare Mai = 0,079 zile, pentru o zi din luna lucrata (cu raportare la programul normal de 21 zile/luna), deci nu se acorda CO ?

2.) Dar indemnizatia de CO pentru cele 2 variante, pentru un salariu de incadrare de 10 lei, iar media zilnica tot 10 lei (=salariu incadrare ultima luna /1 zi din ultima luna; alte 2 luni, pentru media pe ultimele 3 luni, neexistand):
- 2 zile * 10 lei = 20 lei?
sau
- 0 zile * 10 lei = 0?

3.) Indemnizatia de CO reprezinta dreptul salarial pt zilele de CO, separat de salariul pentru restul zilelor lucrate?
Se practica plata indemnizatiei de CO separat de plata salariului (inainte de acesta; inainte cu min.5 zile de plecarea in CO, conform Codului muncii)? Daca da, la calculul salariului, pentru zilele de CO se mentioneaza platit, iar valoarea se scade din restul de plata (cum se procedeaza in cazul avansurilor)?

Multumesc mult!

dona77 a scris:

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: contract individual de munca cu norma partiala de 1 ora/luna (lucrata intr-o singura zi din luna), doar 1 luna lucrata (luna Mai 2014), dupa care contract incetat; nr.zile CO din contract: 20 zile.

1.) Care este nr. corect de zile de CO la care are drept angajatul (zile neefectuate, ce trebuie compensate la plecare), proportional cu timpul efectiv lucrat:
- 20 zile drept /12 luni = 1,67 zile (deci 2 zile), pentru 1 luna lucrata (fara raportare la programul normal de 8h/zi; si fara raportare la timp efectiv lucrat, neexistand suspendari) ?
sau
- 1,67/21 zile lucratoare Mai = 0,079 zile, pentru o zi din luna lucrata (cu raportare la programul normal de 21 zile/luna), deci nu se acorda CO ?
....

Durata minima a CO , indiferent de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial - , este de 20 de zile lucratoare anual.

Pentru luna Mai lucrata , aveti dreptul la 2 zile lucratoare de CO.
Multumesc pentru raspuns.
Dar daca as raporta totusi la nr. de zile ce pot fi lucrate intr-un an (conf.art.145 alin.2 din Codul muncii, concediul "se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic"), in situatia prezentata (1 zi /luna), intr-un an nu ar putea fi lucrate decat max.12 zile (nu 20), deci pentru 1 luna lucrata ar rezulta 1 zi de CO drept, situatie mai aproape de adevar, fata de absurditatea de a lucra 1 zi si a a vea drept de CO de 2 zile...#-o:-/
Intr-adevar, este corecta abordarea dvs.