Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare boxa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare boxa bloc

legat de boxa de la subsol am ramas fara ea deoarece vechii proprietari care au vindut vecinului de linga mine avind boxa alaturata le-a unit si a facut una mai mare.ambele apartamente fiind la a 4-a vinzare intre timp in cazul meu s-a "pierdut". acum vecinul nu vrea sa imi dea boxa oina nu ii dovedesc faptul ca o am trecuta in acte.una din probleme este ca nu o am trecuta si a doua este ca el la fisc este inregistrat cu 4,5 m cat are dreptul nu cu 9 metri cit are in prezent.as vrea sa stiu ce e de facut.
Din text inteleg ca vecinul dumneavoastra are acte pe o boxa de doar 4,5 m.p. iar in realitate stapaneste 9 m.p.
Dar dumneavoastra aveti acte pe ceilalti 4,5 m.p. sau nu?
vali2901 a scris:

probleme este ca nu o am trecuta

Daca nu aveti boxa trecuta in actul de achizitie apartament,inseamna ca imobilul nu este prevazut din constructie cu numar egal de apartamente si boxe,respectiv dv nu ati cumparat boxa,nu aveti drept de proprietate asupra boxei ca in cazul apartamentului
Daca nu sunteti proprietar asupra boxei,pe cale de consecinta nu puteti ridica pretentii
De regula spatiile parte comuna din imobilul de locuit in comun,pot fi exclusiv utilizate de catre un proprietar numai cu acordul asociatiei de proprietari si cu incheierea de contract de inchiriere

@vali2901
Sunteti sigur ca vecinul are drep de proprietate pe boxa respectiva?
Ori acei 4.5m sunt de fapt cota parte din teren?
Daca ap. Dvs. a avut boxa cand l-ati cumparat si boxa apare in contractul de cumparare exista o lege penala care va va ajuta. Se numeste "Tulburare de posesie." Sunt pedepse destul de mari. Si sigur veti avea boxa inapoi.

Puteti solicita la asociatie, actul ei constitutiv. Adica contractul de asociere.
Daca contractul exista, acolo trebuie specificat cota indiviza a ap. dvs. Acolo apare si boxa, daca a existat.

###

Daca boxa nu a fost cumparata cu ap. Adica nu aveti boxa in cadastru, inseamna ca a fost inchiriata de la asociatie.
Asociatia nu poate vinde usor o proprietate comuna. Poate doar sa o dea in folosinta. Contra unei sume de bani. Sau fara nici un ban.

Acesti bani - rezultati din inchiriere - trebuiesc depusi in fondul de reparatii. Nu pot fi folositi in alte scopuri.

Puteti verifica:
1. Prin ce hotarare a intrat vecinul in posesia boxei Dvs.
2. Daca s-au incasat bani, ce se face cu ei.

Dar probabil nu va apare nici o suma de bani in acte.
In cel mai bun caz veti gasi o hartie in care comitetul hotareste sa il lase pe vecin sa foloseasca boxa. Si atat.
Ei apar acoperiti, iar Dvs. ati ramas fara boxa.

Cel mai sigur administratorul nu va va arata nici un act.

Daca ap. Dvs. a avut boxa cand l-ati cumparat si boxa apare in contractul de cumparare exista o lege penala care va va ajuta.

Initiatorul topicului precizeaza concret "probleme este ca nu o am trecuta"
Rezulta ca boxa a fost utilizata pe cobsiderente de vecinatate ,de intelegere fara existenta unui drept de proprietate