Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii angajare

Ma puteti ajuta cu o informatie va rog? La angajarea intr-o firma privata intr-una din meseriile PROGRAMATOR (cod cor 251204) sau ANALIST PROGRAMATOR (cod cor 251201), angajarea se poate face in baza CV-ului chiar daca persoana are doar studii medii? Multumesc!
Pentru cele doua functii sunt necesare studii superioare.
Daca totusi persoanele respective nu au studii superioare,exista vreo sanctiune din partea ITM-ului ? Multumesc frumos!
Art.57 alin.1 C.mun. prevede ca, nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.

Art.57 C.mun.
.....
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
Cornel Vasile, Consilier juridic