Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma suspendata

Buna ziua, am o societate pe care am inregistrat un teren.Intrebarea este:daca eu suspendez firma pot face acte de donatie la notar in timpul suspendarii?
Presupun ca suspendarea inseamna incetarea temporara a oricarei activitati, inclusiv administrativ/contabila.Cum/cand inregistrati instrainarea de patrimoniu?De ce nu o faceti inainte?
Astept de vreun an aceasta colaborare pt. donatie si nu stiu cat va mai dura (timp in care eu trebuie sa platesc impozit forfetar chiar daca , de fapt, sunt in pierderi).
Aceasta instrainare de patrimoniu trebuie inregistrata in momentul producerii sau se poate amana?
Prin inchiderea temporara a oricarei activitati se intelege si inchiderea conturilor la banci?
Puteti solicita momentan suspendarea, iar la momentul in care doriti sa efectuati donatia solicitati la Registru reluarea activitati.
La banca , daca nu desfasurati activitate, este bine sa inchideti conturile, evitati astfel cheltuielile de administare a acestora. Puteti deschide ulterior alte conturi.
Va multumesc!Ramane sa valutez situatia cu noile informatii.
O zi buna!
Buna ziua,

Am suspendat o firma la Registrul Comertului si am depus documentele necesare la ANAF , mai putin Declaratia 010.
Este tarziu daca suspendare la ORC este cu data de 5 Mai 2009 si depun 010 in iulie?
Care sunt declaratiile si situatiile care se depun la ANAF in cazul unei firme suspendate?

Multumesc,
Petre Georgiana