avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma suspendata

Buna ziua, am o societate pe care am inregistrat un teren.Intrebarea este:daca eu suspendez firma pot face acte de donatie la notar in timpul suspendarii?
Cel mai recent răspuns: 123 , utilizator 15:10, 13 Iulie 2009
Presupun ca suspendarea inseamna incetarea temporara a oricarei activitati, inclusiv administrativ/contabila.Cum/cand inregistrati instrainarea de patrimoniu?De ce nu o faceti inainte?
Astept de vreun an aceasta colaborare pt. donatie si nu stiu cat va mai dura (timp in care eu trebuie sa platesc impozit forfetar chiar daca , de fapt, sunt in pierderi).
Aceasta instrainare de patrimoniu trebuie inregistrata in momentul producerii sau se poate amana?
Prin inchiderea temporara a oricarei activitati se intelege si inchiderea conturilor la banci?
Puteti solicita momentan suspendarea, iar la momentul in care doriti sa efectuati donatia solicitati la Registru reluarea activitati.
La banca , daca nu desfasurati activitate, este bine sa inchideti conturile, evitati astfel cheltuielile de administare a acestora. Puteti deschide ulterior alte conturi.
Va multumesc!Ramane sa valutez situatia cu noile informatii.
O zi buna!
Buna ziua,

Am suspendat o firma la Registrul Comertului si am depus documentele necesare la ANAF , mai putin Declaratia 010.
Este tarziu daca suspendare la ORC este cu data de 5 Mai 2009 si depun 010 in iulie?
Care sunt declaratiile si situatiile care se depun la ANAF in cazul unei firme suspendate?

Multumesc,
Petre Georgiana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma crinamar01 crinamar01 DACA NU ACHIT IMPOZITUL FORFETAR CE SE POATE INTAMPLA ( NU AM BANI ). (vezi toată discuția)
Inchidere temporara activitate iclaudia19 iclaudia19 buna seara, ce trebuie sa fac daca doresc ca o perioada sa inchid activitatea unei firme? impozitele se mai platesc? (vezi toată discuția)
Procedura de insolventa evemica1956 evemica1956 Sunt asocat intr-o firma, 50%, care nu mai functioneaza din2009 pt ca nu mai era benefica, dar pe care nu am putut-o inchide pt ca aveam un credit ipotecar pe ... (vezi toată discuția)