Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare proces verbal contraventie

In data de 21.07.2014 mi s-a intocmit un proces verbal de contraventie. Am semnat si am luat exemplarul
A doua zi am observat ca pe procesul verbal agentul a consemnat data de 21.02.2014.
Poate fi contestat procesul verbal si daca da cum?
Multumesc
Nulitatea relativă a procesului verbal de contravenție poate fi invocată cu succes în instanță doar dacă puteți dovedi că, prin încheierea procesului verbal, vi s-a pricinuit o vătămare care nu poate fi înlăturată decât prin anularea acestuia. Există, în acest sens, Decizia nr. XXII/2007 pronunţată de Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, decizie a cărei respectare este obligatorie pentru toate celelalte instanțe.
[ link extern ]

Dacă plângerea contravențională va fi respinsă, singura sumă pe care o veți pierde este cea de 20 de lei reprezentând taxă judiciară de timbru. Instituțiile publice angajează avocați rar și doar pentru situații de excepție.
Gabriela Pintea, Consilier juridic