avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DETURNARE DE FONDURI ? FURT ? SAU PROSTIE CAT CUPRINDE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DETURNARE DE FONDURI ? FURT ? SAU PROSTIE CAT CUPRINDE ?

Am o mare dilema si anume faptul ca presedinta asociatiei de propietari a dat unei foste vecine din blocul nostru suma de 2500 lei din bani asociatiei FARA A AVEA DOCUMENTE JUSTIFICATIVE PENTRU ACEASTA SUMA si doar cu acordul comitetului de bloc si specificat in caietul de procese verbale fara sa instiinteze adunarea generala. Asa cum am scris si in titlu nu stiu cum ar trebui incadrata aceasta fapta.
Cel mai recent răspuns: max36 , utilizator 23:49, 23 Iulie 2014
in cazul descris nu vad nici o deturnare de fonduri, nici furt,cat despre prostie nici atat.
daca banii vor fi pusi la loc, nu conteaza de cine, nu aveti nici un fel de caz penal sau civil...oricum prejudiciul este mic si nu va incepe nici urmarirea penala daca faceti palngere, iar in civil trebuie sa achitati taxa de timbru... e posibil ca pana sa fie data solutia in ambele situatii sa fie acoperit prejudiciul
Cred ca nu am fost destul de explicit .Acei bani nu au fost dati cu titlu de imprumut sau de a se achizitiona ceva anume .I-au fost dati sub pretextul ca in perioada in care locuia in bloc a facut nu stiu ce servicii asociatiei iar banii sunt dati de aproximativ 2 ani dar abea acum s-a aflat cand au inceput membrii din comitet sa se certe intre ei
atunci inseamna ca exista un contract, o intelegere sau documente justificative
Tocmai asta e ca in procesul verbal scrie clar ca se dau acesti bani fara acte justificative citez : "COMITETUL A FOST DE ACORD CU ACHITAREA SUMEI DE 2500 LEI D-nei XYX, FARA EXISTENTA UNOR ACTE JUSTIFICATIVE PE NUMELE D-nei XYX DEOARECE FOSTII MEMBRII AI COMITETULUI NU AU AVUT ACTE JUSTIFICATIVE" am incheiat citatul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare prejudiciu ContSters314729 ContSters314729 Buna ziua, Fac parte din Comitetul executiv nou ales al unei asociatii de proprietari si am cerut expertiza financiar contabila pe o perioada de 3 ani prin ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli ilegale din fondul asociatiei de proprietari popaion2019 popaion2019 Administratorul nostru deconteaya chitante de taxi.De asemenea taxa pt.citirea contoarelor la firmele de la parterul blocului.Nu are aprobarea Ad.Generale.Ce ... (vezi toată discuția)
Delapidare Fireball Fireball Buna seara, Cum ar trebui actionat in instanta un fost administrator al unei asociatii de proprietari?:penal sau in instanta civila pt. o suma considerabila ... (vezi toată discuția)