Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DETURNARE DE FONDURI ? FURT ? SAU PROSTIE CAT CUPRINDE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DETURNARE DE FONDURI ? FURT ? SAU PROSTIE CAT CUPRINDE ?

Am o mare dilema si anume faptul ca presedinta asociatiei de propietari a dat unei foste vecine din blocul nostru suma de 2500 lei din bani asociatiei FARA A AVEA DOCUMENTE JUSTIFICATIVE PENTRU ACEASTA SUMA si doar cu acordul comitetului de bloc si specificat in caietul de procese verbale fara sa instiinteze adunarea generala. Asa cum am scris si in titlu nu stiu cum ar trebui incadrata aceasta fapta.
in cazul descris nu vad nici o deturnare de fonduri, nici furt,cat despre prostie nici atat.
daca banii vor fi pusi la loc, nu conteaza de cine, nu aveti nici un fel de caz penal sau civil...oricum prejudiciul este mic si nu va incepe nici urmarirea penala daca faceti palngere, iar in civil trebuie sa achitati taxa de timbru... e posibil ca pana sa fie data solutia in ambele situatii sa fie acoperit prejudiciul
Cred ca nu am fost destul de explicit .Acei bani nu au fost dati cu titlu de imprumut sau de a se achizitiona ceva anume .I-au fost dati sub pretextul ca in perioada in care locuia in bloc a facut nu stiu ce servicii asociatiei iar banii sunt dati de aproximativ 2 ani dar abea acum s-a aflat cand au inceput membrii din comitet sa se certe intre ei
atunci inseamna ca exista un contract, o intelegere sau documente justificative
Tocmai asta e ca in procesul verbal scrie clar ca se dau acesti bani fara acte justificative citez : "COMITETUL A FOST DE ACORD CU ACHITAREA SUMEI DE 2500 LEI D-nei XYX, FARA EXISTENTA UNOR ACTE JUSTIFICATIVE PE NUMELE D-nei XYX DEOARECE FOSTII MEMBRII AI COMITETULUI NU AU AVUT ACTE JUSTIFICATIVE" am incheiat citatul