Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Raport de activitate la contractul de prestari servcii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Raport de activitate la contractul de prestari servcii pentru facturare

Am un PFA cu norma de venit pe 6202 (consultanta in IT).
Am aprox 4-5 clienti cu care am avut contracte.
Unul dintre clienti mi-a cerut "raport de activitate", detaliat pe fiecare zi facturata.
Se pare ca procedura este cea legala.
Intrebarea mea este:
Cine este tras la raspundere daca nu exista aceste rapoarte? Furnizorul de servicii de consultanta sau beneficiarul?
Pentru informatii suplimentare puteti sa cititi si ce s-a raspuns pe forum la o intrebare cam din acelasi domeniu la adresa:
www.avocatnet.ro/content/for...
iferry a scris:

Am un PFA cu norma de venit pe 6202 (consultanta in IT).
Am aprox 4-5 clienti cu care am avut contracte.
Unul dintre clienti mi-a cerut "raport de activitate", detaliat pe fiecare zi facturata.
Se pare ca procedura este cea legala.
Intrebarea mea este:
Cine este tras la raspundere daca nu exista aceste rapoarte? Furnizorul de servicii de consultanta sau beneficiarul?

Beneficiarul este cel care plateste ponoasele. Furnizorul isi inregistreaza venitul, il impoziteaza astfel incat fiscul nu poate spune nimic - exceptand cazurile in care este vorba de activitati fictive (care nu exista decat pe hartie).

Ce pateste Beneficiarul dumneavoastra? Simplu - cheltuiala cu consultanta nu este considerata deductibila (la fel si TVA-ul in caz ca sunteti platitor de TVA). Asta inseamna in primul rand disconfort pentru el pentru ca trebuie sa demonstreze ca serviciile au fost efectiv prestate iar in al doilea rand pierderi financiare (cresterea impozitului + penalitatile). Iar documentul care demonstreaza ca serviciile au fost prestate este exact acest raport de activitate.