avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii PFA cod caen 6202
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii PFA cod caen 6202

Buna ziua,

Am deschis recent un PFA pe norma pe venit cu codul CAEN 6202 - "Activitati de consultanta in tehnologia informatiei". Doresc sa colaborez cu o firma pe o perioada limitata (cateva saptamani) pentru prestari servicii de consultanta IT.

1. Am gasit ceva modele pe internet de contracte de prestari servicii de consultanta, dar aveti un model mai exact pentru codul caen 6202?
2. Daca este pe o perioada limitata, pe contract va trebui trecuta exact perioada ?
3. E nevoie de detalierea activitatii, sau e de ajuns ca mentionez consultanta IT?
4. Se poate pune un pret intreg pe serviciul prestat, sau e nevoie sa fie detaliat ? (pe ore, etc)?
5. Pe langa factura si incheierea unui contract de consultanta mai e nevoie de altceva?

Va multumesc,
Mihaela
Ultima modificare: Joi, 20 August 2020
Mihaela257, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:14, 20 August 2020
2. In contract va trebui trecuta exact perioada sau data cand trebuie sa predati lucrarea si cu raportul de activitate.
3. In contract e nevoie de detalierea activitatii.
4. E nevoie sa va stabiliti pentru el, dar si pentru oricare alt beneficiar, tariful pe ora, etc si asta treceti in contract si in factura.
5. La finalul perioadei (a lucrarii pe care trebuie s-o faceti) incheiati un raport de activitate semnat de dumneavoastra ca prestator si de catre beneficiar prin care, printre altele el confirma ca ati executat intocmai cea ce a dorit el si e de acord cu pretul, si apoi in baza lui faceti factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alte dovezi care sa ateste experienta profesionala - modificare cod caen - pfa ContSters332333 ContSters332333 Buna ziua, Am un PFA (sistem real) infiintat in 2013 (in februarie 2016 fac 2 ani), cu activitate principala cod CAEN 6209 - alte activitati de servicii ... (vezi toată discuția)
Pfa caen 6202 - pot factura alte costuri? Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, Am un PFA caen 6202 (consultanta in tehnologia informatiei). In contractul cu clientul scrie ca alte costuri necesare desfasurarii activitatii pot ... (vezi toată discuția)
Pfa- orice alte dovezi care sã ateste experienþa profesionalã acoral acoral Buna ziua, Doresc sa infintez un PFA si sa trec ca si activitate secundara cod caen 5590- Alte servicii de cazare, in conditiile in care activitatea ... (vezi toată discuția)