Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii PFA cod caen 6202
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii PFA cod caen 6202

Buna ziua,

Am deschis recent un PFA pe norma pe venit cu codul CAEN 6202 - "Activitati de consultanta in tehnologia informatiei". Doresc sa colaborez cu o firma pe o perioada limitata (cateva saptamani) pentru prestari servicii de consultanta IT.

1. Am gasit ceva modele pe internet de contracte de prestari servicii de consultanta, dar aveti un model mai exact pentru codul caen 6202?
2. Daca este pe o perioada limitata, pe contract va trebui trecuta exact perioada ?
3. E nevoie de detalierea activitatii, sau e de ajuns ca mentionez consultanta IT?
4. Se poate pune un pret intreg pe serviciul prestat, sau e nevoie sa fie detaliat ? (pe ore, etc)?
5. Pe langa factura si incheierea unui contract de consultanta mai e nevoie de altceva?

Va multumesc,
Mihaela
Mihaela257, utilizator
2. In contract va trebui trecuta exact perioada sau data cand trebuie sa predati lucrarea si cu raportul de activitate.
3. In contract e nevoie de detalierea activitatii.
4. E nevoie sa va stabiliti pentru el, dar si pentru oricare alt beneficiar, tariful pe ora, etc si asta treceti in contract si in factura.
5. La finalul perioadei (a lucrarii pe care trebuie s-o faceti) incheiati un raport de activitate semnat de dumneavoastra ca prestator si de catre beneficiar prin care, printre altele el confirma ca ati executat intocmai cea ce a dorit el si e de acord cu pretul, si apoi in baza lui faceti factura.