Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiar concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiar concediu maternitate

As dori sa stiu daca o angajata unica la propria firma cu salariu la 4 ore pe zi,dupa 4 luni de angajare poate beneficia de concediu de maternitate.Daca nu,cum se poate obtine concediu de maternitate fiind angajata la firma proprie? Multumesc.
1. Daca are contract individual de munca (CIM) poate beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Certificatele medicale le prezinta contabilului firmei care stie cum sa calculeze indemnizatia.