Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu dupa prescriere datorie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu dupa prescriere datorie

Buna ziua,
In cazul in care in 3 ani de la primirea de catre debitor a somatiei de plata din partea unui executor judecatoresc pentru plata unui credit restant nu s-a recuperat de catre executorul judecatoresc nici o suma si obligatia de plata se prescrie (scadenta creditului a fost mai 2010), dupa cei 3 ani mai poate executorul sa popreasca salariul debitorului? Daca poate, ce sanse de castig sunt in cazul unei contestatii la executare pe motiv de prescriere a datoriei?
roxana2014, utilizator
Daca exista o hotarare de incuviintare a executarii silite, da, poate. In cazul unei contestatii facuta in termen, sansele dvs. exista, insa trebuie vazut exact care este situatia.
Situatia este urmatoarea: Debitorul are calitatea de avalist in cazul unui credit al unei persoane juridice. In septembrie 2012 ajunge la debitor somatia de la executorul judecatoresc. Pana in momentul actual nu a fost recuperata nicio suma din valoarea creditului. In septembrie 2014 datoria se prescrie.
roxana2014, utilizator
din 2012 sunt numai 2 ani
Presupunand ca trec cei 3 ani ...
Presupuneti prea devreme.
Daca veti considera la data executarii dvs silite ca dreptul creditorului e prescris, puteti contesta executarea.