Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberare carte de identitate in regim de urgenta + ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberare carte de identitate in regim de urgenta + taxe

Buna ziua, am urmarit pe forum o discutie referitoare la urgentarea eliberarii C.I , se poate urgenta sau nu? ce inseamna urgentare pe baza de motiv..trebuie dovedit legal ca ai nevoie..sau se poate face contra-cost. Imi trebuie buletinul sa parasesc tara in perioada ce urmeaza si am nevoie de mai putin de 10 zile pentru eliberarea actului.
Va multumesc!
Se elibereaza si intr o saptamana... daca ati mai avut carte de identitate... daca e prima, atunci dureaza o luna...nu sunt taxe suplimentare... daca urmeaza sa plecati, faceti dovada cu bilet de avion sau chemare la munca in strainatate sau acte medicale din care rezulta ca urmeaza sa intrati in opreatie
Multumesc!
Atat in capitala-in anumite situatii legal prevazute si in cadrul a 2 sedii ,cat si in alte orase de ex Oradea,serviciul de evidenta populatiei a facut posibil obtinerea unei carti de identitate noua in termen de 48 de ore, in timp ce inscrierea mentiunilor privind schimbarea resedintei a devenit posibila in doar doua ore.
Directia de Evidenta Persoanelor a creat posibilitatea realizarii cartilor de identitate in regim de urgenta. contra unei taxe de urgenta
introducerea noii facilitati nu impieteaza asupra procedurii-standard de procesare si eliberare a actelor de identitate, regimul de urgenta vizand in special aspectele legate de verificarea si eliberarea documentului de identitate
In regim de urgenta, cu plata taxei de urgenta ,se poate solicita si eliberarea cartii de identitate provizorie -in conditiile in care se poate elibera acest act,document care se poate obtine in termenul record de doua ore .
Doamna ynocentta, de unde aveti informatiile astea cu taxa de urgenta pentru cartile de identitate?
Eu zic ca singurul paragraf valabil din mesajul dvs. este acesta:

Atat in capitala - in anumite situatii legal prevazute si in cadrul a 2 sedii, cat si in alte orase de ex Oradea, serviciul de evidenta populatiei a facut posibil obtinerea unei carti de identitate noua in termen de 48 de ore, in timp ce inscrierea mentiunilor privind schimbarea resedintei a devenit posibila in doar doua ore.

Dati va rog o sursa oficiala pentru restul sau va rog nu mai scrieti niciodata asta cu taxa de urgenta pentru cartile de identitate.