Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul deduceri personale

la un venit net de 1291 de lei, angajatorul meu mi-a calculat o suma deductibila de 330 lei, pentru doua persoane in intretinere. Daca ordinul ministrului finantelor mai este in vigoare suma deductibila ar fi 450 x (1- 91291-1000/2000)=384,525, rotunjit la 10 cum spune ordinul ministrului, este 390 nici intr-un caz 330 lei.
Cine are dreptate? Sau exista un alt ordin si cel din 2005 nu mai este valabil?
in formula este o greseala de dactilografiere, in loc de 9 este ( si nu am stiut de unde sa scriu paranteza patrata
Deducerea personala se calculeaza la venitul brut, care include si valoarea tichetelor de masa.
Uitati aici modul de calcul al salariului dvs
[ link extern ]

Ordinul nr. 1.016/2005 din 18 iulie 2005 privind aprobarea deducerilor personale lunare pentru contribuabilii care realizeaza venituri din salarii la functia de baza, începand cu luna iulie 2005, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si ale Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale este inca in vigoare.
[ link extern ]
nu am vorbit nimic de tichete de masa. Am prezentat o speta cu un venit de cat este el si am intrebat daca este corect ca mine sau ca angajator. Va multumesc frumos!
multumesc frumos!