Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul deduceri personale

la un venit net de 1291 de lei, angajatorul meu mi-a calculat o suma deductibila de 330 lei, pentru doua persoane in intretinere. Daca ordinul ministrului finantelor mai este in vigoare suma deductibila ar fi 450 x (1- 91291-1000/2000)=384,525, rotunjit la 10 cum spune ordinul ministrului, este 390 nici intr-un caz 330 lei.
Cine are dreptate? Sau exista un alt ordin si cel din 2005 nu mai este valabil?
La venitul net de 1291 lei corespunde un venit brut de 1546 lei. Raportat la acest venit si cu 2 persoane in intretinere, deducerea personala care vi se cuvine este de 330 lei.
Deci angajatorul a calculat corect.

Speta prezentata de dvs. era incompleta (de unde sa stie cei pe care-i intrebati daca primiti sau nu tichete de masa?), de aceea am facut precizarea cu tichetele. Acum v-am dat raspunsul complet.
multumesc frumos!
Eu mai am totusi o nelamurire. Intradevar venitul brut este de1546 lei, dar din acesta dupa ce se scad contributiile de asigurari sociale si de sanatate raman pentru impozitat 1291 lei. De ce se calculeaza impozitul tot la brut, respectiv 1546, eu platesc impozit si pe contributiile de asigurari sociale?
Acum ma uit si pe fluturasii de la angajatorul anterior si trag concluzia ca deducerea se calculeaza la suma bruta de dinainte de a scadea contributiile de asigurari sociale, ceea ce inseamna ca platim impozit si pe contributiile de asigurari sociale.
Va multumesc frumos!

panzarumitica, utilizator
Impozitul nu se plateste si pentru contributiile sociale, deci nu se calculeaza la tot brutul.

datele dintr-un fluturas sunt urmatoarele:
venit brut ....................................... 2162
CASS 5,5% ...................................... 119
CAS 10,5% .......................................227
venit net ........................................ 1816
deducere baza .............................. 190
VENIT IMPOZABIL ......................... 1626
ceea ce inseamna ca deducerea s-a calculat la 2162, respectiv 450 x (1- (2162-1000/2000)=450 x (1- 0,581)= 450 x 0,419=188,55 , rotunjit 190. DECI CONCLUZIA ESTE CLARA, DEDUCEREA SE CALCULEAZA LA BRUT INAINTE DE A SCADEA CONTRIBUTIILE SI SE SCADE DIN NET, ADICA DIN 1816 REZULTAND UN VENIT IMPOZABIL DE 1626.
Acum totul imi este clar!
Multumesc frumos!