Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Articol referitor la sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Articol referitor la sponsorizare

Buna ziua,

Imi poate explica cineva la ce se refera ultimul paragraf?

"p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:
1. 3 la mie din cifra de afaceri; pentru situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc indicatorul «cifra de afaceri» această limită se determină potrivit normelor;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.
Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit."

Multumesc anticipat :)
Norme Cod fiscal ART. 21 al. 4 p) pct. 49^1.:

Exemplu de calcul privind scăderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentând sponsorizarea.

Un contribuabil plătitor de impozit pe profit încheie un contract de sponsorizare conform legii privind sponsorizarea, în calitate de sponsor, care are ca obiect plata unei sume de 15.000 lei. Contractul de sponsorizare se încheie în data de 2 noiembrie 2014, în aceeaşi lună efectuându-se şi plata sumei de 15.000 lei.

La calculul profitului impozabil pentru anul 2014, contribuabilul prezintă următoarele date financiare:

Venituri din vânzarea mărfurilor = 1.000.000 lei

Venituri din prestări de servicii = 2.000 lei

Total cifră de afaceri = 1.002.000 lei

Cheltuieli privind mărfurile = 750.000 lei

Cheltuieli cu personalul = 20.000 lei

Alte cheltuieli de exploatare din care: 15.000 lei sponsorizare = 90.000 lei

Total cheltuieli 860.000 lei

Calculul profitului impozabil pentru anul 2014:

Profitul impozabil = 1.002.000 - 860.000 + 15.000 = 157.000 lei.

Impozitul pe profit înainte de scăderea cheltuielii cu sponsorizarea:

157.000 x 16% = 25.120 lei.

Avându-se în vedere condiţiile de deducere prevăzute la art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal, prin aplicarea limitelor, valorile sunt:

- 3 la mie din cifra de afaceri reprezintă 3.006 lei;

- 20% din impozitul pe profit înainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare reprezintă 5.024 lei.

Suma de scăzut din impozitul pe profit este 3.006 lei.

Pentru anul 2014 impozitul pe profit datorat este de:

25.120 - 3.006 = 22.114 lei.

Suma care nu s-a scăzut din impozitul pe profit, respectiv suma de 11.994 lei, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestei sume se va efectua, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.

Adica suma care nu s-a scazut in acest an o reportati in anii urmatori si o recuperati.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.

As avea o a doua intrebare:

Luam cazul unei persoane juridice care plateste impozit pe profit trimestrial. Folosind cifre aleatoare, situatia firmei dpdv al impozitului pe profit este urmatoarea:

Sem I - impozit pe profit datorat 100.000 lei - platit pana pe 25 aprilie
Sem II - impozit pe profit datorat 130.000 lei - declaratia depusa, neplatit inca.
Firma are de recuperat TVA in valoare de 1.400.000 lei. Se asteapta confirmarea sumei de recuperat si se doreste deducerea impozitului de plata din valoarea tva-ului de recuperat.
Cifra de afaceri pt sem 1 si 2 este de 17.000.000 lei.

In acest punct, Asociatia non-profit "X", cu profil sportiv, incheie un contract de sponsorizare pentru suma de 40.000 lei. Contractul face referire la evenimente din 2015 si are termen maxim de plata decembrie 2014. Data contractului este 5 august 2014.

Cum afecteaza acest contract cashflow-ul firmei? Cand se scade suma sponsorizata din impozitul datorat?

Spre exemplu, cat va plati firma impozit pe profit in trim III si respectiv la sfarsit de an daca cifra de afaceri finala va fi 30.000.000 si profitul in trim III va fi 600.000 si in trim IV va fi 500.000?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
CristiC1985 a scris:

Multumesc pentru raspuns.

As avea o a doua intrebare:

Luam cazul unei persoane juridice care plateste impozit pe profit trimestrial. Folosind cifre aleatoare, situatia firmei dpdv al impozitului pe profit este urmatoarea:

Sem I - impozit pe profit datorat 100.000 lei - platit pana pe 25 aprilie
Sem II - impozit pe profit datorat 130.000 lei - declaratia depusa, neplatit inca.
Firma are de recuperat TVA in valoare de 1.400.000 lei. Se asteapta confirmarea sumei de recuperat si se doreste deducerea impozitului de plata din valoarea tva-ului de recuperat.
Cifra de afaceri pt sem 1 si 2 este de 17.000.000 lei.

In acest punct, Asociatia non-profit "X", cu profil sportiv, incheie un contract de sponsorizare pentru suma de 40.000 lei. Contractul face referire la evenimente din 2015 si are termen maxim de plata decembrie 2014. Data contractului este 5 august 2014.

Cum afecteaza acest contract cashflow-ul firmei? Cand se scade suma sponsorizata din impozitul datorat?

Spre exemplu, cat va plati firma impozit pe profit in trim III si respectiv la sfarsit de an daca cifra de afaceri finala va fi 30.000.000 si profitul in trim III va fi 600.000 si in trim IV va fi 500.000?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cred ca mai sus vroiati sa scrieti:

trim I - impozit pe profit datorat 100.000 lei - platit pana pe 25 aprilie
trim II - impozit pe profit datorat 130.000 lei - declaratia depusa, neplatit inca.

Nu are legatura cum achitati impozitul pe profit sau daca il compensati, pt ca in D100 declarati impozitul din care ati dedus deja sponsorizarea.

Sponsorizarea trebuia deja facuta pana la 30.06.2014 pt a putea fi scazuta din impozit pe profit calculat pana la 30.06.2014. Pt ca sponsorizarea este cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit dar se deduce din impozit.

Exemplu de calcul este mai sus in acest subiect doar trebuie sa inlocuiti cifrele cu situatia d-voastra.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc.