Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli cu sponsorizarea
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli cu sponsorizarea

Am urmatoarea situatie :
-Venituri totale 10.000 lei
-Cheltuieli totale 8.000 lei
-Profit impozabil 2000 lei
- Impozit pe profit 2000 x 16% =320 lei

Plafonul maxim rezultat pentru sponsorizare presupunem ca este 60 lei .
Voi face o sponsorizare de 50 lei care ‘incape ‘ in intregime in calculele privind cifra de afaceri respectiv impozitul pe profit

Notam si faptul ca suma de 50 lei o vom scadea din impozitul pe profit
Inregistrez 6582 = 512 50 lei

Acum situatia va fi urmatoarea :
-Venituri totale 10.000 lei
-Cheltuieli totale 8.050 lei
-Profit brut 1950 lei
- Impozit pe profit 1950 x 16% =312 lei

Prin introducerea pe cheltuieli a sponsorizarii impozitul se diminueaza deja cu suma de 8 lei.
Scazand acum din impozit suma sponsorizata ( 50 lei) , voi avea o noua reducere a impozitului pe profit. Cu alte cuvinte sponsorizarea influienteaza de doua ori impozitul pe profit , o data contabil (6582=512) si a doua oara prin calcule extracontabile.

Intrebare 1 : Suma inregistrata in contul 6582 ar trebui considerata cumva nededeuctibila ?
Intrebare 2 : Daca suma sponsorizata ar fi de 100 lei depasind astfel limita cu 40 lei , aceasta suma va trebui reportata pentru anul urmator.
Nota contabila va fi 6582 = 512 100 lei
Cei 100 lei vor fi integral deductibili ?

Sponsorizarea nu influenteaza de 2 x impozitul pe profit, pt ca aceasta este nedeductibila fiscal. Deci profitul impozabil de mai sus este tot 2000 lei. (nu se scad cei 50 lei din profitul impozabil ci din impozitul pe profit).

Intrebarea 1: da, nededuct.
Intreabrea 2: Nu, cei 100 sunt nededuct. Ei se vor scadea din impozitul pe profit in anul curent si restul se reportează în următorii 7 ani consecutivi.

CF:

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri; pentru situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc indicatorul «cifra de afaceri» această limită se determină potrivit normelor;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.

Exemplul din normele de aplicare a CF:

Exemplu de calcul privind scăderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentând sponsorizarea.

Un contribuabil plătitor de impozit pe profit încheie un contract de sponsorizare conform legii privind sponsorizarea, în calitate de sponsor, care are ca obiect plata unei sume de 15.000 lei. Contractul de sponsorizare se încheie în data de 2 noiembrie 2014, în aceeaşi lună efectuându-se şi plata sumei de 15.000 lei.

La calculul profitului impozabil pentru anul 2014, contribuabilul prezintă următoarele date financiare:

Venituri din vânzarea mărfurilor = 1.000.000 lei

Venituri din prestări de servicii = 2.000 lei

Total cifră de afaceri = 1.002.000 lei

Cheltuieli privind mărfurile = 750.000 lei

Cheltuieli cu personalul = 20.000 lei

Alte cheltuieli de exploatare din care: 15.000 lei sponsorizare = 90.000 lei

Total cheltuieli 860.000 lei

Calculul profitului impozabil pentru anul 2014:

Profitul impozabil = 1.002.000 - 860.000 + 15.000 = 157.000 lei.

Impozitul pe profit înainte de scăderea cheltuielii cu sponsorizarea:

157.000 x 16% = 25.120 lei.

Avându-se în vedere condiţiile de deducere prevăzute la art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal, prin aplicarea limitelor, valorile sunt:

- 3 la mie din cifra de afaceri reprezintă 3.006 lei;

- 20% din impozitul pe profit înainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare reprezintă 5.024 lei.

Suma de scăzut din impozitul pe profit este 3.006 lei.

Pentru anul 2014 impozitul pe profit datorat este de:

25.120 - 3.006 = 22.114 lei.

Suma care nu s-a scăzut din impozitul pe profit, respectiv suma de 11.994 lei, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestei sume se va efectua, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.
Ioan Petru Butariu, Contabil