Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Problema sex
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Problema sex

Varul meu (este major) locuieste cu fosta lui prietena si fac sex, dar ea nu-l mai iubeste si nu vrea sa faca sex cu el dar o face ca stie ca il ajuta intr-un fel pe acesta pana isi gaseste pe altcineva, intrebarea mea este avand in vedere ca atunci cand o face, ea nu mai simte nimic pt el si in cazul in care ea s-ar certa cu el si l-ar acuza de viol , daca povestea este asa cum am spus-o eu, se dovedeste ca el este nevinovat? sau risca sa pateasca ceva? multumesc.

Admin, administrator
Daca locuieste cu el, nu e fosta, e actuala. Nimeni nu o obliga la asa o ,,binefacere,,
Nu ne-ati spus cati ani are ,,fosta,,. E minora?
nu, este majora are peste 18 ani, eu ma refeream sa nu fie incriminat de viol sau ceva de genul avand in vedere situatia... multumesc
raspunsul il gasiti singur citind definitia violului din codul penal:

Art. 218

Violul

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise în condiţiile alin. (1).
(3) Pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) victima se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
b) victima este rudă în linie directă, frate sau soră;
c) victima nu a împlinit vârsta de 16 ani;
d) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) fapta a avut ca urmare vătămarea corporală;
f) fapta a fost săvârşită de două sau mai multe persoane împreună.
(4) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 18 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută în alin. (1) şi alin. (2) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(6) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1)-(3) se pedepseşte.

Adica o situatie in care, daca ea- fosta/actuala- se cearta cu el -tot fost/actual- sa i se nazare sa il acuze de viol?
Trebuie probat acel viol, pentru ca, vedeti dvs, un geam nu se poate sparge doar pe o parte...
Trebuie sa fie aduse dovezi, pentru ca altfel fosta/actuala se incadreaza la alte fapte...
Parerea mea este ca o eventuala cearta care ar duce la o eventuala despartire, sa nu se lase cu razbunari de genul ,, lasa, ca te denunt ca m-ai violat....etc.,,
Mai ales ca ea, ,,nu-l mai iubeste si nu vrea sa faca sex cu el dar o face ca stie ca il ajuta intr-un fel,,
Sa fim seriosi....
Daca ea accepta actul sexual nu este viol.