Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum recuperez o suma de la o persoana fizica?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum recuperez o suma de la o persoana fizica?

Buna ziua, cum pot recupera o suma pe care am imprumutat la o persoana fizica si u mi-a inapoiat-o? Am si contract semnat, dar termenul in care trebuia sa isi achite datoria a trecut si acum nu mai raspunde la telefon.
Pot sa fac plangere la politie? Sau sa il dau in judecata? Me pot folosi de ordonanta de plata sau de cerere cu valoare redusa? Suma este de 2800 lei.
Formulati o somatie iar daca nu se conformeaza puteti sa il dati in judecata pe calea ordonantei de plata sau cerere cu valoare redusa.
Stefan Bicov, Avocat
In penal nu aveti ce sa faceti.
Trebuie deschis proces civil daca aveti contract si este legal facut.
Multumesc pentru raspunsuri. Va rog sa imi spuneti, dintre cele doua variante, cerere cu valoare redusa sau ordonanta de plata, care dintre ele este aplicabila intre persoane fizice si care este mai potrivita in cazul acesta?
Sorin_mn, utilizator
Daca aveti un contract de imprumut autentificat, mergeti la un executor cu el pt punere in executare.
Buna ziua, este un contract scris si semnat de parti, neautentificat la notar sau altundeva.