Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Interviu cetateni Romana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Interviu cetateni Romana

Salutare , sunt programat la interviu pt acordarea cetateniei Romana . Daca stie cineva cum sa desfasoara (daca e greu sau nu :))) ce fel de intrebari se pun ? sau exemple de intrebari? thanks
Nu pot sa spun ca stiu din proprie experienta, dar din ceea ce am auzit de la cei care au sustinut acest examen se pare ca nu este foarte greu.( Exista posibilitatea sa va dea un ziar si sa va puna sa cititi si poi sa faceti un rezumat).
Intrebarile care se pun se refera in primul rand la Constutitia Romaniei si istorie.
Interviul este o chestie relativa; dureaza in principiu in jur de 40 de minute, timp in care vi se verifica din nou dosarul si sunteti intrebat daca au intervenit modificari de la data depunerii dosarului si data prezentarii la interviu.
ATENTIE la documentele de puse la dosar cu perioada de valabilitate redusa !!! Cazul cazierului judiciar eliberat in Romania care este valabil 3 luni de la data eliberarii. Nu ar strica sa aveti unul reiinoit la Dvs. atunci cand va prezentati la interviu.
Orice document atasat dosarului Dvs. care si-a pierdut valabilitatea poate constitui motiv de refuz al acordarii cetateniei.
Examinari posibile: scriere dupa dictare, intonare imn national, cunostinte de istoria sau geografia Romaniei (gen in ce oras locuiti? prin ce orase ati trecut pana la Bucuresti? ce ape, rauri ati traversat, ce muzeea aveti in localitatea in care domiciliati? ce parcuri? ce restaurante frecventati si care sunt meniurile romanesti?)
Veti fi uimit de varietatea intrebarilor.
Totusi, dupa parerea mea, conteaza cetatenia pe care o aveti.

Bafta multa si nu disperati!

Intrebare: stiti si data interviului sau asteptati programarea?
Multumesc mult de tot pt raspunsuri , din pacate inca astept dar l-as da chiar maine daca ar fi numai sa trec cu bine :)
Ar trebui sa susti interviul in termen de 5 luni de la data depunerii dosarului.

Iti urez bafta multa, si sa dea Domnul sa te gasim pe lista de acceptati publicata in M.Of.

Apropo, ce nationalitate ai?

P.s. daca iti este la indemana, intra pe site-ul ministerului justitiei, sectiunea "despre cetatenie" si informeaza-te asupra bibliografiei pe care o cer acum pt interviu.
Tematica si bibliografia pentru verificarea indeplinirii conditiilor prevazute de art. 8 lit. f şi g din Legea nr. 21/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare
I GEOGRAFIE ªI ISTORIE
1.Informaţii privind istoria României:
a. formarea poporului român şi a limbii române
b. formarea principatelor române
c. crearea statului naţional român
d. România în perioada interbelică
e. perioada comunistă
f. România după Revoluţia din decembrie 1989

2. Informaţii privind geografia României:
a. aşezarea geografică a României
b. relieful României
c. climă
d. floră şi faună
e. populaţia - distribuirea populaţiei
f. organizarea administrativ teritorială
g. principalele oraşe
h. informaţii despre oraşul în care locuieşte

II ROMÂNIA - STAT DEMOCRATIC
1. Principii generale
2. Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale ale cetăţenilor români
3. Obligaţiile cetăţenilor români
4. Autorităţile publice: Parlamentul, Guvernul, Preşedintele României, Administraţia Publică, Curtea Constituţională
5. Sistemul de asigurări sociale

III OMUL ªI SOCIETATEA
1 Convieţuirea în familie – forme ale familiei: căsnicia, parteneriatul de viaţă, rolul femeii în societatea românească, egalitatea în drepturi, drepturile copilului, legătura între generaţii
2. Diversitatea religioasă – toleranţa şi libertatea credinţei (religii/confesiuni în România; sărbători şi celebrări religioase)
3. Importanţa educaţiei pentru evoluţia personală şi succesul profesional- importanţa familiei în succesul educaţional al copiilor
4. Reguli de comportare în societate - reguli de politeţe, formule de adresare, reguli de comportare în familie, educarea copiilor, reguli de conversaţie

IV VALORILE UNIUNII EUROPENE
1. Demnitatea – demnitatea umană, dreptul la viaţă, dreptul la integritatea persoanei, interzicerea torturii, a tratamentelor degradante, a sclaviei şi a muncii forţate
2. Libertăţi – dreptul la libertate şi securitate, respectul pentru viaţa privată şi viaţa de familie, protecţia datelor personale, dreptul la căsătorie şi întemeierea unei familii, dreptul la gândire, conştiinţă şi religie, libertatea de expresie şi informare, libertatea de asociere, libertatea artelor şi ştiinţelor, dreptul la educaţie, dreptul de a alege ocupaţia şi dreptul de a muncii, libertatea de a avea o afacere, dreptul de proprietate, dreptul de azil, protecţia împotriva expulzării şi extrădării
3. Egalitatea – egalitatea în faţa legii, nediscriminarea, diversitatea culturală, religioasă şi lingvistică, egalitatea între bărbaţi şi femei, drepturile copiilor, drepturile bătrânilor, integrarea persoanelor cu dizabilităţi
4. Solidaritatea - dreptul muncitorilor la informare şi consultare, dreptul la grevă, acces la serviciile de plasament, protecţia în eventualitatea concedierii nejustificate, condiţii corecte de muncă, interzicerea muncii copiilor, protecţia vieţii familiale şi profesionale, securitate socială şi asistenţă socială, îngrijire medicală, acces la servicii, protecţia mediului, protecţia consumatorului
5. Drepturi cetăţeneşti – dreptul de a vota şi candida la alegerile pentru Parlamentul European, dreptul de a vota şi a candida la alegerile locale, dreptul la o bună administrare, accesul la documente, avocatul poporului, dreptul la petiţie, dreptul la libertatea de mişcare şi rezidenţă, protecţia diplomatică şi consulară
6. Justiţie – dreptul la un proces corect, prezumţia de nevinovăţie, dreptul la apărare, principiile egalităţii şi proporţionalităţii între vinovăţie şi pedeapsă, dreptul de a nu fi pedepsit de două ori pentru aceeaşi infracţiune

BIBLIOGRAFIE:
- Constituţia României
- Declaraţia Universală a Drepturilor Omului
- Carta Drepturilor Fundamentale ale Uniunii Europene
- Legea 21/1991 a cetăţeniei române, republicată, cu modificările şi completările ulterioare
- OUG 194/2002 privind regimul străinilor în România
- Legea 122/2006 privind azilul în România
- OUG nr. 102/2005 privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European
- OG nr. 44/2004 privind integrarea socială a străinilor care au obţinut o formă de protecţie în România, cu modificările şi completările ulterioare
- Istoria românilor: sinteze, teste, mic dicţionar istoric, Editura Else, 2002
- Ghid istoric şi turistic al României, Magda Stan, Edit. Niculescu, 2006
- Istoria românilor, culegere de teste clasa VIII, Editura Arves
- România, enciclopedia turistică, M. Ielenicz, Editura Corint
- Atlas geografic general, Editura All
- Geografia, manual pentru cls.VIII, Gabriela Apostol, Silviu Negrut, Editura Humanitas Educational
- Ghidul bunelor maniere, Aurelia Marinescu, Editura Humanitas