Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul jurnal de incasari si plata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul jurnal de incasari si plata

Buna Ziua

Am lasat spatii libere pe registrul jurnal de incasari si plati. Asta e o greseala grava?
imike, utilizator
Da. Puteti avea surprize din partea inspectorului financiar.
Paginile se numeroteaza. La fel si operatiile efectuate in jurnal. Nu se lasa spatii goale existand ideea ca se creaza conditii pentru introducerea ulterioara a unor operatii incorecte.
Nu am cunoscut legea si am finalizat 2 luni (am lasat 2 pagini goale), atuncea ce sa fac?
Incercati sa completati un alt registru, de la inceput.
Necunoasterea legii nu poate fi o scuza in fata inspectorului fiscal.
Trageti o linie pe diagonala si scrieti deasupra "Anulata".
Avand in vedere ca Registrul-jurnal de incasari si plati se inregistreaza obligatoriu la Administratia fiscala teritorlala,deci nu poate fi completat un alt registru,anulati cele doua pagini lasate goale prin bararea cu o linie si cu mentiunea ANULAT si continuati sa inregistrati documentele justificative fara a mai lasa randuri libere.