avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul jurnal de incasari si plata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul jurnal de incasari si plata

Buna Ziua

Am lasat spatii libere pe registrul jurnal de incasari si plati. Asta e o greseala grava?
Ultima modificare: Vineri, 1 August 2014
imike, utilizator
Cel mai recent răspuns: imike , utilizator 12:32, 5 August 2014
Da. Puteti avea surprize din partea inspectorului financiar.
Paginile se numeroteaza. La fel si operatiile efectuate in jurnal. Nu se lasa spatii goale existand ideea ca se creaza conditii pentru introducerea ulterioara a unor operatii incorecte.
Nu am cunoscut legea si am finalizat 2 luni (am lasat 2 pagini goale), atuncea ce sa fac?
Incercati sa completati un alt registru, de la inceput.
Necunoasterea legii nu poate fi o scuza in fata inspectorului fiscal.
Trageti o linie pe diagonala si scrieti deasupra "Anulata".
Avand in vedere ca Registrul-jurnal de incasari si plati se inregistreaza obligatoriu la Administratia fiscala teritorlala,deci nu poate fi completat un alt registru,anulati cele doua pagini lasate goale prin bararea cu o linie si cu mentiunea ANULAT si continuati sa inregistrati documentele justificative fara a mai lasa randuri libere.

Alte discuții în legătură

Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)
Rjip si chelt.reparatii auto deductibile 50% contawest contawest Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema Pfa-ul este platitor de TVA De ex. am incasat o factura de 2480 lei si plati de 1240 lei Valorile includ tva Fa. ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabilitate pfa apicultura cornelia radoi cornelia radoi buna ziua!unchiul meu e pfa cu cod 149 si de 2 ani primeste 1500 euro bani nerambursabili,ajutor european!treaba merge bine,si-a inmultit nr de stupi,mai greu ... (vezi toată discuția)