Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Apostila pe hotararea de divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Apostila pe hotararea de divort

Bunaseara, sunt nelamurita in legatura cu apostilarea hotararii de divort. Am obtinut hotararea de divort definitiva si irevocabila la judecatoria sectorului 6 bucuresti. nedumerirea mea este ordinea in care se efectueaza adica se apostileaza actul original dupa care se traduce si se legalizeaza si se aplica alta apostila la final sau se traduce actul original se legalizeaza si la sfarsit se apostileaza? Una sau doua apostile?:-/
pentru ce aveți nevoie de apostilare și traducere?
Procedura de aplicare a apostilei este urmatoarea:

1. Actul original - hotararea de divort - se apostileaza la Tribunalul competent teritorial (dupa ce este legalizata de instanta judecatoriei emitente prin registratura; documentul sa fie semnat cu numele in clar de catre grefierul care legalizeaza hotararea sau de catre presedintele instantei)
2. Actul original + apostila se traduc de catre traducator autorizat de Ministerul Justitiei si se legalizeaza semnatura acestuia la notarul unde este inregistrat traducatorul
3. Traducerea cu incheierea de legalizare a semnaturii traducatorului se apostileaza de catre Camera Notarilor confirmand astfel calitatea notarului.

- prima apostila confirma veridicitatea actului
- legalizarea semnaturii traducatoriului confirma ca traducatorul este autorizat
- a doua apostila atesta calitatea de notar autorizat a celui care a legalizat semnatura traducatorului

Sunt cazuri in care nu a fost necesara decat prima apostila + traducere legalizata asa ca, intrebati institutia unde veti depune documentul daca acesta are efecte doar cu prima apostila si procedati in consecinta.

Detalii proceduri:
Legalizare hotarari judecatoresti: Cerere + copie buletin + copie hotarare + chitanta cec cu taxa de timbru de 5.00 lei conform Oug 80/2013 ( fara timbru judiciar).
Aplicare apostila tribunal: [ link extern ]
Aplicare apostila Camera Notarilor: [ link extern ] /
L.C.
Laura Ciobeica, moderator