Forum Discuţii juridice Traduceri Costuri traducere ºi legalizare documente
Discuție deschisă în Traduceri

Costuri traducere ºi legalizare documente

scuzati ma am si eu o imtrebare cam cat poate sa ma coste traducerea in italiana si legalizareaz cu apostile dela haga pentru certificatul de nastere si certificatul de celibe?va multumesc
Taxele difera de la un notar la altul.
in orice caz e posibil sa coste 150 de euro mai mult sau mai putin???
Costul aplicarii apostilei costa 25 lei/document, costul traducerii variaza de la 18 la 25 lei/pagina sau document la care se adauga cca. 38 lei pretul de legalizare al traducerii de catre notar. Un total aproximativ al costurilor pentru apostilarea, traducerea si legalizarea documentelor mentionate este 130 lei.
Apostila se anexeaza la documentul original apoi se traduce si se legalizeaza la notar. Pentru aplicarea apostilei trebuie sa va adresati prefecturii din orasul de domiciliu.
Lista prefecturi in toate orasele: [ link extern ]
Taxe aplicare apostila: [ link extern ]
L.C.