Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la executare admisa- ce pedeapsa are de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la executare admisa- ce pedeapsa are de executat?

In baza art.425 ind.1 alin.7 pct.2 lit.a admite contestatia formulata de condamnatul MARINESCU IONUT ANDREI impotriva sentintei penale nr.495/10.02.2014, pronuntata de Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti in dosarul nr. 4210/302/2014. Desfiinteaza in parte sentinta penala atacata si, rejudecand: In baza art.595 C.pr.pen., art.4 Cod penal si art.23 din Legea nr.255/2013 admite contestatia la executare formulata de petentul MARINESCU IONUT ANDREI, privind aplicarea legii penale mai favorabile ca urmare a intrării in vigoare a Legii nr.286/2009, cu modificarile si completarile ulterioare. Descontopeste pedeapsa rezultanta de 2 ani si 6 luni închisoare aplicata condamnatului Marinescu Ionut Andrei prin sentinta penala nr.1541/14.06.2010 pronuntata de Judecatoria Craiova in dosarul nr.14143/215/2010, ramasa definitiva prin decizia penala nr.882/2011 a Curtii de Apel Craiova, in pedepsele componente, dupa cum urmeaza: - 2 ani si 6 luni închisoare aplicata pentru savarsirea infractiunii prevazute de art.321 alin.1 si 2 Cod penal din 1969, cu aplicarea art.74 lit.a, art.75 lit.a, art.80 alin.2 Cod penal din 1969; - 2 luni închisoare pentru savarsirea infracţiunii prevazuta de art.1/1 alin.1 pct.1 din Legea nr.61/1991 cu aplicarea art.74 lit.a, art.75 lit.a, art.80 alin.2 Cod penal din 1969. In baza art.4 Cod penal, art.3 din Legea nr.187/2012, constata ca fiind dezincriminata infracţiunea prevazuta de art.1/1 alin.1 pct.1 din Legea nr.61/1991, actualmente prevăzuta de art.372 alin.1 lit.a Cod penal, ca urmarei a lipsei unuia dintre elementele constitutive cerute de legea noua pentru existenta infracţiunii. Inlatura aplicarea disp.art.33 lit.a, art.34 lit.a Cod penal din 1969. Mentine celelalte dispozitii ale hotararii penale de condamnare. In baza art.275 alin.3 C.pr.pen. chletuielile judiciare avansate de stat – in care se include si onorariul aparatorului din oficiu in cuantum de 100 lei – raman in sarcina acestuia. Definitiva. Pronunţată în şedinţă publică, azi 14.05.2014.

As dori sa stiu cu ce pedeapsa a ramas in urma acestei decizii.Mentionez ca la pedeapsa aceasta s-au mai adaugat 3 ani si 6 luni pentru trafic de droguri.Decizia de la inalta curte de casatie a ramas aceeasi adica 6 ani ,inainte de contestatie. MA INTESEAZA CU CE PEDEAPSA A RAMAS LA PRIMA CAUZA DUPA CONTESTATIE.
As dori sa stiu cu ce pedeapsa a ramas in urma acestei decizii.
2 ani si 6 luni
Din acesti 6 ani a executat pana in prezent 2 ani si 8 luni.Cand va avea dreptul la liberare conditionata?Va multumesc