avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperare RCA

Buna ziua,
In urma cu 3 saptamani am vandut masina cu optiunea de a nu pastra numerele si, in incercarea de a recupera RCA-ul, m-am lovit de refuzul companiei de asigurari sub pretextul ca inafara de dovada scoaterii din evidenta de la primarie si contractul de vanzare-cumparare (pe care le-am pus la dispozitie) trebuie sa prezint si radierea la politie sau cartea de identitate cu inscrisul noului proprietar.
Noul proprietar are programat RAR-ul abia in octombrie, deci asta inseamna ca eu mai pierd cel putin vreo 2 luni din suma aferenta asigurarii ...?
Va rog sa ma sfatuiti!
Ultima modificare: Marți, 5 August 2014
Chinezul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Chinezul , utilizator 12:36, 8 August 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Daca faceti legatura intre prevederile din normele rca:

Art.29 (2) In cazul instrainarii unui vehicul in baza unor acte civile sub semnatura
privata, pentru care exista o asigurare obligatorie RCA valabila, aceasta
asigurare ramane in vigoare pana la data dobandirii calitatii de titular al
inmatricularii/inregistrarii vehiculului de catre noul proprietar. In cazul in
care noul proprietar detine o asigurare obligatorie RCA pe numele sau, aceasta va fi considerata valabila chiar daca nu s-a efectuat procedura de
inmatriculare/inregistrare pe numele sau.

Art. 30. (1) Raspunderea asiguratorului RCA inceteaza la ora 24,00 a ultimei
zile de valabilitate inscrise in polita de asigurare RCA sau anterior acestei
date in momentul radierii din evidenta circulatiei.

Art. 31. (1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care
asiguratul transmite dreptul de proprietate in perioada de asigurare, prima de
asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii si data incetarii
raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea primelor lunare
stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA, corespunzator numarului de luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de valabilitate a asigurarii.
Orice fractiune de luna este considerata luna intreaga.

veti constata ca Asiguratorul solicita radierea pentru a-si indeplini obligatia din:

(2) In situatiile mentionate la alin. (1), asiguratorul este obligat sa
restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia, insotita de documentele
doveditoare, diferenta dintre prima de asigurare platita si cea calculata
conform alin. (1), numai in cazurile in care nu s-au platit sau nu se datoreaza
despagubiri pentru evenimente produse in perioada de valabilitate a asigurarii.

Aveti grija la acoperirea formala a instiintarii:

Art. 32. In cazul in care asiguratul nu respecta obligatia de a instiinta
asiguratorul RCA cu privire la modificarea informatiilor cuprinse in polita de asigurare, referitoare la vehicul si la proprietarul sau utilizatorul acestuia,
asiguratorul RCA nu va fi obligat sa returneze diferenta de prima platita.



Va multumesc pentru lamuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire polita rca in cazul vanzarii autovehiculului andreea_p2212 andreea_p2212 Am incheiat o polita rca la un autovehicul si am vandut-o inainte de a o inmatricula. Asiguratorul nu vrea sa restituie polita pe motiv ca nu am inmatriculat-o ... (vezi toată discuția)
Polite rca Diana2209 Diana2209 Buna ziua, Am si eu o speta in legatura cu o polita RCA. Pentru aceeasi masina am doua polite valabile. Diferenta dintre ele este de o zi. Prima polita am ... (vezi toată discuția)
Rca dupã încheierea contractului de leasing vnita54 vnita54 Pe 12 ianuarie 2010 am achitat polita de asigurare RCA în valoare de 454 RON cu valabilitate de 6 luni(23.01.2010- 22.07.2010) la societatea GENERALI( ... (vezi toată discuția)