Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA dupã încheierea contractului de leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA dupã încheierea contractului de leasing

Pe 12 ianuarie 2010 am achitat polita de asigurare RCA în valoare de 454 RON cu valabilitate de 6 luni(23.01.2010- 22.07.2010) la societatea GENERALI( aleasă de Porsche). Neplăcut surprins de o sumă aşa mare,am achitat leasing-ul în data de 15 ianuarie 2010. Din data de 28 ianuarie am devenit proprietar. De la Porsche am primit o împuternicire pentru a mi se restitui banii. Când am dus actele la Generali- Târgovişte, mi s-a spus că voi primi banii pe 5 luni. De acord. Am şi făcut o asigurare mai avantajoasă în altă parte.După câteva zile, mi s-a spus că de anul acesta nu se mai restituie suma dacă utilizatorul a devenit proprietar, poliţa rămânând valabilă( zic dumnealor). Eu nu înţeleg de ce mă obligă să păstrez această asigurare făcută pe persoană juridică( firma Porsche), din moment ce acum eu sunt proprietarul şi fac asigurarea unde doresc şi unde îmi permite buzunarul. Menţionez că nu am beneficiat timp de trei ani, de când am încheiat acest contract,de nicio despăgubire, lucru constatat şi de firma de asigurări.

Polita e valabila pana la expirare, fiind aceeasi serie de sasiu si de motor.

Nu trebuia sa ii credeti pe cuvant ca va dau banii inapoi, trebuia sa asteptati sau sa solicitati un acord scris.
cei de la Generalli Asigurari ar fi trebuit sa va spuna ca polita este valabila pe toata perioada pentru care a fost incheiata, chiar daca se schimba proprietarul, nr de inmatriculare si seria sasiului nu se schimba, deci raminea valabila.
nu este nici o problema sunteti asigurat de doua ori!
Acea polita este lovita de nulitate.Asiguratul trebuie sa fie una si aceeasi persoana cu proprietarul.Diferenta de prima trebuie restituita si nu ar trebui sa aveti probleme cata vreme aveti dovada cererii.
Daca tot ar fi sa ramaneti in pierdere,macar sa va prezinte temeiul legal.Poate exista si nu il cunosc.
Oricum,doua asigurari nu va folosesc la nimic.

:">Scuze,in cazul incetarii contractelor de leasing exista o exceptie cu privire la proprietar.

ContSters76710, utilizator
Oricare dintre cele doua polite se poate rezilia pe baza dovezii de existenta a celeilalte.Normele RCA prevad:
Art. 31. -
(1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care asiguratul
nu mai are calitatea de titular al inmatricularii/inregistrarii
in perioada de
asigurare, prima de asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii
si data incetarii raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea
primelor lunare stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA,
corespunzator numarului de luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de
valabilitate a asigurarii. Orice fractiune de luna este considerata luna
intreaga.
(2) In situatiile mentionate la alin. (1) asiguratorul este obligat sa
restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia,
insotita de documentele
doveditoare, diferenta dintre prima de asigurare platita si cea calculata
conform alin. (1), numai in cazurile in care nu s-au platit sau nu se datoreaza
despagubiri pentru evenimente produse in perioada de valabilitate a asigurarii.
In cazul dvs., s-a profitat de doua articole, interpretate tendentios gresit:
Art. 30. -
(1) Raspunderea asiguratorului RCA inceteaza la ora 24,00 a ultimei zile de
valabilitate inscrise in polita de asigurare RCA sau anterior acestei date in
momentul radierii din evidenta circulatiei.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pentru vehiculele pentru care
se transmite dreptul de proprietate noului proprietar in perioada de asigurare
ca urmare a incetarii contractelor de leasing, asigurarile obligatorii RCA raman
in vigoare pana la expirarea perioadei de valabilitate inscrise in documentele
de asigurare,
fara modificarea primei de asigurare, daca sunt indeplinite
cumulativ urmatoarele conditii:
-noii proprietari sunt utilizatorii prevazuti in documentele de asigurare; si

-asiguratorul a incasat integral prima de asigurare aferenta perioadei de
valabilitate.
Si al doilea:
Art. 32. - In cazul in care asiguratul nu respecta obligatia de a instiinta
asiguratorul RCA cu privire la modificarea informatiilor cuprinse in polita de
asigurare, referitoare la vehicul si la proprietarul sau utilizatorul acestuia,
asiguratorul RCA nu va fi obligat sa returneze diferenta de prima platita.

Vă mulţumesc mult tuturor celor care v-aţi aplecat asupra mesajului meu!
Am înţeles că până la 01.01.2010 era altă lege care permitea recuperarea acelor bani.Funcţionara de la Generali nu a cunoscut, probabil, noua lege şi de aceea, când am depus cererea, ne-a asigurat că vom primi banii.
O zi bună tuturor!