Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... primirea in profesia de avocat ca si avocat definitiv
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

primirea in profesia de avocat ca si avocat definitiv

(3) În sensul prezentului Regulament, sunt persoane care au absolvit examenul de
definitivat în alte profesii juridice, juriştii care au dobândit definitivarea în funcţia juridică
exercitată anterior, dacă:
a. examenul de definitivare în altă profesie juridică a cuprins şi probe
scrise;
b. examenul de definitivare în altă profesie juridică s-a desfăşurat în baza
unei programe compatibile cu cea a examenului de definitivat în profesia de
avocat; în sensul prezentului Regulament, este compatibilă cu programa de
examen pentru admiterea în profesia de avocat o programă de examen ce
cuprinde cel puţin 3 materii din materiile prevăzute la art. 5 alin. (2) lit. b);
Avand in vedere aceste prevederi din Regulament, nedumerirea mea este urmatoarea: in situatia in care consilierii juridici care au 5 ani vechime si au sustinut exemanul privind definitivarea in profesia juridica insa examenul nu a continut cel putin 3 probe din cele mentionate anterior in Regulament, ce se intampla? Consilierului Juridic i se respinge cererea de prmirea in profesia de avocat ca si avocat definitiv?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament ( aveti timp 30 de minute de la publicare sa editati mesajul- cititi Regulamentul forumului!) )
MARTA SIMONA PETRE, Avocat