Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ConcediuI pentru cresterea copilului se considera ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ConcediuI pentru cresterea copilului se considera vechime in munca si in specialitatea studiilor?

Buna ziua
Lucrez pe o functie publica si ma intereseaza daca concediul pentru cresterea copilului se considera vechime in munca. Am fost in concediu din decembrie 2005 pana in noiembrie 2007. Stiu ca legea nr. 7/2007 pentru aprobarea OUG nr. 148/2005, la articolul 18, alin. 7 precizeaza: Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 12 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta iar la art. 24 se precizeaza ca prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica si persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005, se aflau in in concediu de maternitate si in plata indemnizatiei pt cresterea copilului.
As vrea sa stiu daca se refera la perioada de dupa ianuarie 2007 sau se considera retroactiv intreaga perioada de 2 ani ca fiind vechime in munca.
Va multumesc
Daca la data de 31 decembrie 2005 erati in concediu crestere copil (CCC) atunci vi se aplica si dvs. prevederea legala respectiva, adica perioada de CCC constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Problema este discutabila, intrucat nici MInisterul Muncii si nici instantele de judecata nu au o practica unitara in acest sens.

In principiu, Legea 7/2007 care a modificat OUG 148/2005 nu are efecte retroactive, potrivit principiilor de drept in materie.
1. Din OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului (actializata pana la data de 01.01.2009):

Art. 3. - (1) Persoanele care sunt indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului, reglementata de prezenta ordonanta de urgenta, si realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de un stimulent in cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor care au fost indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului reglementata de dispozitiile aplicabile pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, cuprinse in Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata, cu modificarile ulterioare, de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile si alte drepturi de asigurari sociale ale avocatilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 452/2001, precum si de alte acte normative referitoare la stabilirea si acordarea acestui drept, denumite in continuare acte normative speciale.

Art. 18
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Art. 24. - (1) Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica si persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005, se aflau in una dintre urmatoarele situatii:

a) in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de dispozitiile cuprinse in actele normative speciale prevazute la art. 3 alin. (2);

2. Asadar daca la 31.12 2005 erati in CCC aceasta perioada "consituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta".

3. Adica efectul este retroactiv pentru cei care la data de 31.12.2005 erau in CCC
Modificare legii a survenit la data de 20.07.2007, si ,prin urmare, nu are cum sa se aplice retroactiv.

Potrivit prevederilor art. 15 alin. (2) din Constituţie, legea civilă nu retroactivează, nu este posibil ca unui raport juridic să i se aplice o dispoziţie legală care încă nu exista atunci când el s-a născut.
1. Si art. 24 (1), lit.a) din OUG 148/2005 ce inseamna?

2. Daca acest articol este neconstitutional atunci cum de a ramas nemodificat?