avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil vechime in munca

am un carnet de munca in care sunt facute urmatoarele consemnari:01.09.1994 crestere copil ; 01.09.1994 indexat salariul cf hg.nr.39/1994;01.04.1995 indexat salariul cf.hg.nr182/1995 si 14.06.1995 incetat activitatea terminare concediul postnatal
intrebare : constituie vechime in munca in vederea acordarii sporului de vechime perioada cuprinsa intre 01.09.1994 si 14.06.1995 ?
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 14:33, 9 Ianuarie 2010
CIC nu constituie vechime in munca pentru acea perioada , din 2007 s-a introdus acest aspect.
Spuneti-mi , va rog frumos, care este actul normativ din 2007 prin care CCC constituie vechime in munca . Stiu ca asa este ,dar nu mai gasesc actul normativ.
Lege nr. 7/2007 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului

(5) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata prin Legea nr. 399/2006.
...
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta
zzenovia a scris:

Spuneti-mi , va rog frumos, care este actul normativ din 2007 prin care CCC constituie vechime in munca . Stiu ca asa este ,dar nu mai gasesc actul normativ.


Actul normativ este OUG nr.148/2005 ... art.18 alin.7 :)
Multumesc tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numar de zile de concediu de odihna in functie de vechime in munca oanazid oanazid Buna ziua! As dori sa ma lamuriti intr -o problema: lucrez in administratia publica, din iunie 2003, si pana in prezent, s i anume octombrie 2014. In aceasta ... (vezi toată discuția)
Cic -vechime in munca! mamalui Stefan mamalui Stefan Va rog sa-mi spuneti care este baza legala care considera C.I.C vechime in munca?Multumesc mult. (vezi toată discuția)
Perioada concediului pentru cresterea copilului - vechime in munca ? ciancu ciancu Vă rog să-mi spuneţi dacă concediul pentru creşterea copilului acordat în perioada august 2008 - aprilie 2010 constituie vechime în muncă (dacă se ... (vezi toată discuția)