Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... RECUPERARE TAXA AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

RECUPERARE TAXA AUTO

Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc.
Puteti cere, dar nu e indicat! Sfatul meu este sa mai asteptati cateva luni pana se pronunta CEDO. In acest moment instantele resping in proportie de 99% dosarele privind restituirea timbrului de mediu.
Mai multe si mai in amanunt gasiti aici :
[ link extern ] /
P.S. Cititi si comentariile de pe blog!
DlGoe, utilizator
Buna ziua,
Sunt noutati privind recuperarea taxei auto?? Am platit-o in iulie 2014.Multumesc frumos!
pot solicita restituirea timbrului de mediu achitat pentru inmatriculare auto in iulie 2014 si in iulie 2015 in baza OG NR.40/2015? Mentionez ca am achitat pt 2 auto in ani diferiti.Multumesc.
Nu se poate .
Se restituie doar taxele achitate pana la data de 15.03.2013, data intrarii in vigoare a O.U.G nr.9/2013-privind timbrul de mediu .
Fiscul a decis cum se restituie taxa auto tuturor proprietarilor de mașini!
În septembrie anul trecut, Guvernul a decis că proprietarii de mașini care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, pot cere restituirea acestora.

Vești bune pentru proprietarii de mașini. Fiscul a decis cum va restitui taxa auto, considerată, în baza normelor UE, că a fost percepută ilegal.

Cererile de restituire a taxei auto vor fi soluționate în maximum 45 de zile, potrivit www.profit.ro. Banii, inclusiv dobânda, vor fi plătiți în tranșe anuale, întinse pe durata a 5 ani, în contul bancar al proprietarului automobilului.

Sa inteleg ca pot solicita restituirea daca am achitat in 2014 si 2015??
multumesc.