Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere certificat inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere certificat inmatriculare auto

am vindut o masina anul trecut parcurgind pasii legali ai vinzatorului de buna credinta si anume-
am facut act de vinzare cumparare
am radiat masina la primarie fiscal
am predat cumparatorului cheile cartea de identitate a masinii,certificatul de inmatriculare a masinii exact cum scrie in contractul de vinzare-cumparare
apoi cumparatorul s-a inregistrat pe numele lui la primarie din punct de vedere fiscal
problema mea este acum urmatoarea-masina este deja la al treilea proprietar care are doua amenzi la cnadr si care au venit pe numele meu certificatul auto fiind in continuare pe numele meu dupa cite am inteles
cum pot radia certificatul la politie?
robocap a scris:

cum pot radia certificatul la politie?

Nu exista posibilitatea radierii certificatului la politie
Radierea din evidenta politiei ,este masura ireversibila si are drept consecinta interzicerea dreptului de circulatie al auto pe drumurile publice
Impotriva amenzilor de la CNADR dv puteti formula plangere contraventionala,motivata si probata cu documentul de tranzactionare auto
Concomitent puteti sesiza oficial SPR evidenta auto ca detinatorul auto-tranzactionat de catre dv ,nu a inteles in termenul legal sa parcurga si sa finalizeze inmatricularea auto

va multumesc pentru raspuns si voi face intocmai cum ati recomandat dumneavoastra.