avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare tva

buna ziua,
am o firma care s-a inregistrat ca fiind platitoare de tva incepand cu 01.08.2014..pana in momentul inregistrari are pe stoc marfa in valoare de 29542.11 ron (marfa pe care am inregistrat-o fara tva, tva-0).. in momentul vanzari voi fi nevoita sa platesc tva? ar trebuie sa fac anumite inregistrari contabile? sa scot tva-ul din aceasta suma ? sau ce anume? nu mi se pare normal sa platesc de 2 ori tva la aceasta marfa..respectiv la cumparare dar si la vanzare. va multumesc
Buna seara,

Pentru toate activele aflate in patrimoniul societatii ( inclusiv marfa aflata in stoc) la data la care v-ati inregistrat societatea ca si platitoare de tva se repune tva-ul. Acest aspect este reglementat in Normele de Aplicare pentru Codul fiscal la art.145.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustare stoc de marfa la o firma care a devenit platitoare tva mariax2014 mariax2014 Buna ziua, Ajustarea stocului de marfa la o firma care a devenit platitoare TVA se inregistraza prin : 4426=371 ; 371=4428 ; 378=4428 ; TVA inregistrat ... (vezi toată discuția)
Calcul tva Lyceum Lyceum Daca o societate a depasit cifra de afaceri de 35.000 euro la 30 septembrie 2007 si s-a declarat platitoare de TVA incepand cu data de 01.06.2008 cum trebuia ... (vezi toată discuția)
Marfa depreciata geouser geouser Am avut un magazin de incaltaminte din piele. Magazinul este inchis de din 2002. Marfa ramasa, pantofi, nevandabili, modele vechi, iesite din moda, a stat ... (vezi toată discuția)