Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie de somaj daca nu dau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie de somaj daca nu dau bacalaureatul?

Am si eu o intrebare,am terminat de curand liceul "12 clase" si m-am inscris la bac,dar nu cred ca doresc sa dau bacul anul acesta.Intrebarea este daca nu am dat bacul chiar daca m-am inscris as putea sa primesc somajul,tinand cont ca eu am incheiat cele 12 clase????
Ca absolvent de liceu puteti beneficia de indemnizatie de somaj (chiar si fara Bac) daca va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile calendaristice de la data absolvirii.
da dar daca eu am fost corigent pe vara si cum ar fi am terminat liceul acum in august dupa ce am dat corigenta si mi-am incheiat mediile termenul de 60 de zile se pune atunci cand se incheie anul scolar sau dupa ce am dat corigenta si am absolvit?
1. Se ia in calcul data cad ati luat corigenta (atunci ati devenit absolvent).

2. Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul.
Va multumesc mult:)