Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Absolvire liceu, drept la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Absolvire liceu, drept la somaj

Zilele astea am vazut la televizor ca multi liceni care au dat BAC-ul nu au reusit sa-l ia. Aceia care nu au luat bac-ul,sunt considerati ca absolventi de liceu?
Pana la urma cei care nu au luat bac-ul,au dreptul de a lua indemnizatie de somaj ca absolvent dupa cele 60 de zile de la absolvire?
Da, se poate solicita cerere de ajutor de somaj, in baza adeverintei de absolvire.
BAC-ul este necesar pentru studiile superioare, dar cu adeverinta de absolvire dovedesti ca ai terminat 12 clase.
Solicitati de la secratariatul liceului o adeverinta ca ati terminat 12 clase.
Aveti dreptul de a va inscrie la somaj.
Absolventii de liceu pot fi cu sau fara bacalaureat.
procmarci a scris:

BAC-ul este necesar pentru studiile superioare, dar cu adeverinta de absolvire dovedesti ca ai terminat 12 clase.

Multumesc.Asa stiam si eu,insa ma gandeam ca poate s-a mai modificat ceva.
Nu e ptr mine,eu deja Bac-ul l-am dat de un deceniu de zile,intrebasem ptr altcineva care a terminat liceul acum,dar nu s-a inscris la BAC,cica il da in toamna.

O zi buna tuturor.