Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Taxe de platit pentru un angajat iesit la pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Taxe de platit pentru un angajat iesit la pensie

Buna ziua,

1 ) Doresc sa deschid un magazin mixt si vreau sa angajez cu 2 ORE o persoana iesita la pensie la limita de varsta .Mai trebuie platit la cas cass etc..pt acea persoana?

2 ) Eu ca titular al I.I am inteles ca nu pot avea contract de munca .Pot vinde atunci in magazin fara contact de munca daca sunt titularul?

3 ) Il afecteaza in vreun mod pe pensionar daca il angajez (in sensu ca iar putea retine din pensie)?
radu_john, utilizator
1. Pentru un salariat care este si pensionar pentru limita de varsta se retine impozit, CAS si CASS (nu se retine contributia pentru somaj).

2. Dupa incetarea contractului individual de munca poate solicita recalcularea pensiei luandu-se in calcul perioada in are a contribuit la pensie dupa pensionare.