Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Orele suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Orele suplimentare

Salut!
Sotia mea lucreaza la o fabrica de confectii din Braila,
Salarii si bonuri de masa la timp
Numai ca atunci cand nu au ceva de lucru le trimit acasa,acumuland astfel sute de ore de recuperat
Atunci cand au de lucru (ex. astazi) le obliga sa lucreze chiar si 24 de ore continuu sub amenintarea subtila a concedierii invocand acele ore de recuperat
Daca le vine cu rau in timpul atator ore de munca...se refuza chemarea vreunui serviciu medical
Nu se asigura transport pt. aventualele ore din noapte
Trebuie sa vii cu bani de taxi
Sotia mea are 46 de ani,eu 47 si lucrez in acelasi domeniu si...vad cu deznadejde ca am ajuns sclavi la noi acasa
POATE SOTIA MEA SA REFUZE ACELE ORE SUPLIMENTARE FARA A FI CONCEDIATA?

Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident. (art.120 alin.2C.mun.)

In doctrina s-a opinat ca, acordul salariatului pentru efectuarea muncii suplimentare poate fi nu numai expres, dar şi tacit rezultând din chiar prestarea muncii suplimentare.
Traduceti va rog termenul ,,FORTA MAJORA,,
Forţa majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil şi inevitabil.(art.1351 alin.2 C.civ.).

Definiţia legală reprodusă mai sus ne arată că forţa majoră este o împrejurare de origine externă, cu caracter excepţional, care este imprevizibilă şi absolut invincibilă şi inevitabilă. Aşadar, pentru ca un eveniment sau o anumită împrejurare să poată fi calificată forţă majoră este necesar să îndeplinească în mod cumulativ trei condiţii: să fie externă, imprevizibilă, absolut invincibilă şi inevitabilă.
Detalii: [ link extern ]
Aceasta ,,definitie legala,,atat de lemnoasa sau rigida imi da dreptul sa-mi iau sotia acasa acum,nu?
Fara riscul de a fi amenintata sau concediata
Va multumesc =D>
Legal , sotia dvs poate refuza efectuarea de ore suplimentare.