Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Clauza de forta majora,aplicare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Clauza de forta majora,aplicare

In ce masura se poate aplica clauza de forta majora contractelor comerciale ?
Ce presupune d.p.d.v.juridic ?
idem contabil si fiscal ?
Potrivit art. 1351 alin. (2) din Codul civil, ”forța majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil și inevitabil”. Aceste situații includ de obicei calamități, conflicte armate, revoluții, lovituri de stat, embargouri, greve, etc. La nivel jurisprudențial, epidemiile au fost considerate și ele, în anumite cazuri, cauze exoneratoare de răspundere, circumstanțiindu-se situațiilor de forță majoră.
Aveți mai jos un material edicficator , sper, pentru dvs. Accesați linkul.
[ link extern ]