Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Debit la Ag. pt. plati si inspectie sociala a mun. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Debit la Ag. pt. plati si inspectie sociala a mun. Bucuresti

Buna ziua am primit o instintare in 22.05.2012 caci am debit de plata catre agentia pentru plati si inspectie sociala a municipiului Bucuresti, pt primirea sumei de 300 lei necuvenit. Defapt atunci sa dat o lege prin care cei cu gr de handicap mediu nu mai beneficiaza de indemnizatie crestere copil. Si asa am pierdut acest drept, agentia sa miscat incet si am fost sistat din plata abia dupa doua luni ....acum cer banii inapoi.
Am incercat sa platesc esalonat, dar dansi vor toti odata asa ca nu am reusit nici pana azi sa fac plata.
Pe net am inteles ca cei care au de plata facturi si nu le platesc in 3 ani, dar nici nu sunt chemati in tribunal scap .. se prescrie. E valabil si in cazul meu?
1. In ce perioada ati fost in concediu crestere copil (CCC)?

2. Care este legea care spune ca nu se mai acorda indemnizatie pentru CCC in cazul copilului cu handicap mediu?

3. Citati din scrisoarea de debit asa cum scrie acolo, cuvant cu cuvant si mai ales ce baza legala invoca AMPIS Bucuresti pentru a va solicita sa restituiti banii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ma scuzati nu m-am explimat corect eu. E vorba de un sprijin ca sprijin, parintele cu handicap primeste o indemnizatie pentru crestere copil 2-7 ani (legea 448/2006 Art. 12).