Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile concediu de odihna

Buna seara, am 9 ani vechime in munca , si doresc sa aflu cite zile de concediu de odihna am dreptul in cazul in care relatiele mele de munca cu firma la care lurcez inceteaza la data de 31 august 2014. Multumesc.
Numarul de zile de concediu este dat de perioada in care ati lucrat la angajator.
Fiecare salariat trebuie sa beneficieze anual de un numar de minim 20 de zile lucratoare de concediu de odihna.
Daca angajatorul nu va acorda CO pana la incetarea CIM, atunci acesta are obligatia de a compensa in bani zilele de concediu neefectuat.
mincinosul a scris:

Buna seara, am 9 ani vechime in munca , si doresc sa aflu cite zile de concediu de odihna am dreptul ...

Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

De exemplu, daca in c.i.m.aveti prevazuta o durata a CO de 21 de zile lucratoare pentru perioada 01.01.2014 - 31.08.2014, aveti dreptul la : 21 : 12 x 8 = 14 zile lucratoare de CO