Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre etnobotanice, va rog nu ocoliti intrebarea mea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre etnobotanice, va rog nu ocoliti intrebarea mea

Cu toate rusinea , recunosc ca consum etnobotanice de ceva timp si cumparam de la orice vanzator , la un moment dat m am saturat sa tot dau 20 -30 de lei pe un plic foarte mic, asa ca m am gandit sa mi comanda eu pe internet , am intrebat 2 3 prieteni , m am dat bine pe langa un dealer si i am cerut un site , totul bine, mi am comandat 100g si cand am ridicat coletul am fost legitimat de politie. mi au luat produsele , m au inregristrat in baza lor de data si mi au dat drumul spunandu mi ca o sa trimita produsele de la analiza si va urma sa fiu contactat telefonic de cei de la Criminalistica . Aceasta intamplare m a facut sa nu mi mai trebuiasca etnobotanice in toata viata mea. Intrebarea e ce urmeaza ?Cum sa procedez ? Voi fi arestat ? Va multumesc pentru atentie si astept sfaturi in cazul in care sunteti dispusi .
Mi se va intocmi dosar penal ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament!
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dacă vreunul dintre produsele comandate se regăsește pe listele din Legea nr. 143/2000 riscați să ajungeți în fața instanței. În caz contrar, alte produse cu efect psihoactiv intră sub incidența Legii nr. 194/2011 care incriminează operațiunile de fabricare, producere, tratare, sinteză, extracţii, condiţionare, distribuire, punere în vânzare, plasare pe piaţă, livrare, procurare, ambalare, transport, stocare-depozitare, manipulare sau orice altă activitate legală de import, export ori intermediere de produse cu efect psihoactiv.

Consumul de astfel de substanțe nu este incriminat explicit (ca în cazul Legii nr. 143/2000), dar procurarea, transportul, stocarea și manipularea sunt asimilate operațiunilor incriminate, consumul fiind intrinsec acestora. Dacă judecăm numai în litera legii, neavând autorizație, nu aveați voie să procurați astfel de substanțe. Dacă ne raportăm și la spiritul legii, atunci se poate ca textul să vizeze doar traficanții/comercianții. Nefiind conturată încă o jurisprudență consistentă, rămâne la latitudinea procurorilor dacă vă trimit în instanță și, mai apoi, la înțelepciunea instanței privind interpretarea textului de lege.

În cazul în care veți fi chemat la audieri, e bine să vă duceți și cu un avocat.
Nu stiu exact in ce categorie se incadreaza substanta, am comandat-o la liber de pe internet, va multumesc mult pentru ajutor, daca ati mai putea sa imi mai dati un sfat il accept cu placere
Nici ei nu stiu si de aceea au trimis la analize produsele.
Se poate sa incerce sa va aresteze preventiv dar aveti dreptul de a va angaja avocat si a va apara.
Cantitatea e destul de mare...
Mai depinde si cs alte probe mai au.
O sa aveti zi grea cand onsa va cheme la audiere.
Dupa ce au analizele daca sunt droguri e posibil sa emita mandat de aducere...
Admin, administrator
Etnobotanicele sunt incadrate in categoria droguri de mare risc?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Nu au nici o proba impotriva mea, nu am comercializat ci doar am achizitionat produsul pentru consum, am fost ridicat deoarece imediat ce am luat coletul de la curier parcasem masina prost,dupa m-au intrebat ce am in colet si m-au dus la sectie, nu a fost nimic organizat de politie, ci doar un control.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Depinde ce iese la laborator.
Se poate sa fie si de mare risc.

Proba au ca ati avut coletul.
E bine ca nu ati vandut.
Cantitatea este mare si e complicata situatia.
Nu o sa va creada ca vroiati sa le consumati singur...