Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Buna ziua,as vrea sa stiu cum sa procedez cu divortul fara acordul unuia dintre soti,cat dureaza si cat ar costa,copii nu avem,bunurii nu avem de impartit.astept raspuns va rog
E mult mai simplu in cazul dvs , fara copii si fara bunuri comune sa divortati de comun acord , ar fi cel mai ieftin si rapid , cca 30 de zile .
Puteti cere divortul din culpa comuna fara motivare, puteti divorta si fara acordul sotului/sotiei . Trebuie sa aveti grija ca procedura de citare e indeplinita, adica ca a fost instiintat/a de intentia dvs. Astfel , procesul se poate judeca oricum.
Noul cod civil
Art. 373. - Divorțul poate avea loc:
b) atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soți sunt grav vătămate și continuarea căsătoriei nu mai este posibilă;
c) la cererea unuia dintre soți, după o separare în fapt care a durat cel puțin 2 ani;

Cererea trebuie motivata in drept si in fapt si se depune la judecatoria de pe raza ultimului domiciliu comun. Acte necesare : certificat casatorie in original, copii dupa buletine ( daca aveti si de la al sotului/sotiei) , chitanta cec de 39 lei si timbru judiciar de 0.3 lei. , cred ..
Actiunea de divort se timbreaza in functie de temeiul de drept al actiunii
Articolul 15 din Oug.80/2013
Taxele judiciare de timbru pentru unele actiuni si cereri referitoare la raporturile de familie sunt urmatoarele:
a)pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare, denumita in continuare Codul civil - 200 lei;
b)pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil - 100 lei;
c)pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil - 50 lei;
d)cererea privind acordarea despagubirilor sau pentru stabilirea prestatiei compensatorii - 50 lei;
Fara timbre judiciare.