Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii repetate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii repetate

Avem o problema legata de inundatii repetate, inca de cand ne-am mutat (1998), si care in ultimel 3-4 luni s-au agravat, fara ca vecinul sa ia masuri.
Concret, in ultimele 3-4 luni, curge apa in baie, langa corpul de iluminat, in apropierea tevilor. Apa a inceput sa picure din tavan, nu este vorba doar de umezeala si distrugerea tavanului. Vecinul abia venit sa vada despre e ete vorba abia acum 2-3 zile,suspecteaza ca este o problema legata de tevi, dar nu a luat nici o masura pana acum, ba mai mult, nici nu mai deschide usa sa putem discuta cu el. Cum se poate rezolva stuatia, din punct de vedere legal?

Sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
Notificati oficial vecinul sa isi asume responsabilitatea remedierii defectiunii existente la instalatia individuala,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuililor aferente solutionarii in instanta
L nr 230/2007 Art. 14
Proprietarul este obligat să mentină proprietatea sa individuală, apartament sau spatiu
cu altă destinatie decât aceea de locuintă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun
proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau
individuală a celorlalti proprietari din condominiu.

Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.

Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.