avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii, articolul 18
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii, articolul 18

Bunza ziua!
Am o nelamurire cu privire la articolul 18 din codul muncii, aplicat in cazul unei firme de transport marfa cu sediul in Romania si cu activitatea in Europa de Vest.
Firma are mai multi angajati (soferi) si am inteles ca la fiecare trebuie facut un act aditional care sa cuprinda cerintele art 18.
Problema este ca unele prevederi sunt exprimate cel putin vag :
Art. 18
(1) În cazul în care persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, urmează să
îşi desfăşoare activitatea în străinătate, angajatorul are obligaţia de a-i comunica în timp util,
înainte de plecare, informaţiile prevăzute la art. 17 alin. (3) , precum şi informaţii referitoare
la:
a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate;
b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c) prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii în străinătate;
d) condiţiile de climă;
e) reglementările principale din legislaţia muncii din acea ţară;
f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa
personală;
g) condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz.
(2) Informaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) , b) şi c) trebuie să se regăsească şi în conţinutul
contractului individual de muncă.
(3) Dispoziţiile alin. (1) se completează prin legi speciale care reglementează condiţiile
specifice de muncă în străinătate.

Ce pot scrie la litera d) in conditiile in care soferul va traversa mai multe tari?
Dar la literele e), f) si g)?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:13, 24 August 2014
In legatura cu toate cele patru puncte puteti primi informatii de la Ministerul Afacerilor Externe, pe e-mail.
Multumesc de raspuns. Totusi, cred ca ar dura ceva ceva sa obtin informatii de la MAE...
Altcineva? Eventual intr-o situatie similara (tot cu o firma de transport marfa in vest)?
Puneti intrebarile pe e-mail, la: relatii_cu_publicul@mae.ro si veti primi raspunsul in timp scurt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegarea tabita_hreniuc tabita_hreniuc Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva. Am o firma care recruteaza lucratori pentru munca in Italia. As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de munca - locul de munca santier in germania valentinaanghel valentinaanghel Buna seara, Cum pot afla informatiile ce trebuie comunicate salariatului si trecute in CIM, care urmeaza a fi angajat in vederea realizarilor unor lucrari ... (vezi toată discuția)
Plecare in franta cu muncitori din romania elam elam buna dimineata! firma noastra are o lucrare in Franta pentru o luna de zile si o sa mearga acolo cu 25 de muncitori. ce cadru legal avem d.p.d.v. al ... (vezi toată discuția)