Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces-verbal accident provocat intentionat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces-verbal accident provocat intentionat

Buna ziua,
In data de 31.07.2014 un vecin mi-a lovit masina intentionat pe ambele parti(masina mea era parcata in fata blocului)am solicitat trimiterea unui echipaj de politie,au venit n-au facut nimica mi-au spus sa merg la Politie sa depun plangere.Mentionez ca am camera de supraveghere,le-am pus filmarea la dispozitie si am si un martor care de fapt el m-a anuntat ca cineva mi-a lovit masina.Am depus plangere la Politie,mi-au spus sa stept sa-mi de-a procesul-verbal sa-mi pot duce masina la reparat.Am luat legatura cu Societatea unde am asigurarea casco dar imi liseste procesul-verbal.Am dat nenemarate tel...pt a obtine acel proces-verbal,in data de 14.08.2014 mi s-a comunicat ca vecinul care mi-a lovit masina inca nu s-a prezentat la politie sa declare accidentul dar mi-a promis ca o sa se deplasese un echipaj la domiciliul lui,fapt care s-a petrecut in data de 18.08.2014.Vineri 22.08.2014 inca nu aveam nici un act din partea politiei,am dat telefon l-am implorat pe politistul care se ocupa de caz sa-mi dea tele ca trece timpul si nu mai pot sa-mi repar masin.Duminica 24.08.2014 mi-a fost inmanat procesul verbal,copie dupa carta de identitate,fara copie talon masina (deci inca nu am toate actele si mai am la dispozitie 4 zile sa-mi duc masina la reparat)Dar cireasa de pe tort este:procesul-verbal fost incheiat in data de 19.08.2014 si i s-a dat un avertisment,dar dupa cate stiu eu daca nu s-a prezentata in 24 ore sa declare accidentul trebuia sa i se suspende permisul.Am uitat sa mentionez in acel proces-verbal scrie ca imi da asigurarea pt a-mi repara masina.Va gog frumos saomi spuneti daca politia a procedat corect si daca eu pot sa-mi repar masina pe asiguraea casco a mea daca acea pers. e de acord sa-mi dea asigurarea lui.
Va multumesc!
Concret ,care este interesul dv ,nu sa va reparati auto ?
Este evident ca cel vinovat prezinta dezinteres in solutionare amiabila,astfel incat daca dv aveti interesul urgentarii finalizarii reparatiei,daca aveti asigurare CASCO,reparati auto,dupa care actionati in instanta vinovatul
Multumesc,
Daca mi-as permite financiar,asa as proceda.
ynocentta a scris:

Concret ,care este interesul dv ,nu sa va reparati auto ?
Este evident ca cel vinovat prezinta dezinteres in solutionare amiabila,astfel incat daca dv aveti interesul urgentarii finalizarii reparatiei,daca aveti asigurare CASCO,reparati auto,dupa care actionati in instanta vinovatul

Nu este nevoie sa dati in judecata pe persoana vinovata intrucat asiguratorul CASCO se va indrepta impotriva asiguaratorul RCA printr-o actiune in regres. Daca persoana care v-a lovit autoturismul nu are asigurare RCA va fi nevoie de o actiune in instanta pentru recuperarea pagubei,
ing. Ioan Ciobanu
Am avansat varianta solutionarii in instanta,motivat de aspectul ca
Duminica 24.08.2014 mi-a fost inmanat procesul verbal,copie dupa carta de identitate,fara copie talon masina (deci inca nu am toate actele si mai am la dispozitie 4 zile
,respectiv fara copie polita RCA
Camera de supravegere este chiar ilegala, vezi sa nu-ti iei vreo amenda! Nu ca n-ai merita!