Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare-lichidare srl 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare-lichidare srl 2 asociati

Vreau sa dizolv-lichidez srl cu 2 asociati. Ambii doresc dizolvarea si lichidarea societatii. Din cate am gasit pe internet am inteles ca trebuie angajat un lichidator. Nu exista patrimoniu si SRL-ul nu a avut activitate si nici inregistrari contabile. Declaratiile au fost depuse la adm financiara la timp pe 0. Intrebarea mea este daca cei doi asociati doresc dizolvarea si lichiararea atunci mai este necesar un lichidator?

Care sunt etapele de parcurs pentru desfiintarea SRL?
Va multumesc!
tibi2008, utilizator
nu este nevoie de lichidator, dar trebuie sa va adresati RC pentru formalitati.
va puteti adresa si societatilor de consultanta pentru dizolvarea voluntara , unele au tarife mai mici decat cei da la RC.
Gasiti aici documentele necesare si pasii pe care trebuie sa ii urmati pentru dizolvarea si lichidarea firmei a firmei: [ link extern ]

In cazul in care cei doi asociati se inteleg intre ei, atunci nu mai este necesare numirea unui lichidator. B-)
CLASOR CONSULT, Consilier juridic