Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare pensie alimentara

Fostul sot nu-mi plateste pensia alimentara stabilita de instanta (nici nu i-am cerut pana acum, avand in vedere ca suma e f mica iar prin partaj mi-au revenit anumite bunuri pe care primesc chirie deci nu am fost chiar nevoita). Acum 1 luna a intrat prin efractie in spatiul inchiriat de mine (pretinzand ca-i al lui) si am pierdut chiria pe 1 luna pana cand chiriasul si-a angajat o firma de paza oprindu-l astfel sa-i mai tulbure posesia (culmea ca Ordonanta presedintiala deschisa de mine a fost respisa, acum sunt la faza de apel). Am hotarat ca daca-i nesimtit sa il execut si eu cu pensia alimentara, e restant de 3 ani, care-i modalitatea prin care incep sa fac asta? Il instiintez? Merg direct la executor? Bunuri nu are pe numele lui si nici venituri legale, are o ferma agricola dar nu cred ca plateste ceva la stat si nu figureaza cu venituri desi se lauda ca el castiga mult (500-1000 euro pe zi). Cheltuielile de judecata pe care sunt obligata sa i le platesc (pt ca s-a respins Ordonanta) se pot compensa din pensia alimentara si prin ce metoda?
Daca sotul nu plateste pensia alimentara puteti sa faceti plangere la politie pentru abandon de familie! Poate asa o sa plateasca pentru a nu avea caz penal! Cu executorul, puteti sa incercati sa il executati pe bunurile proprietate personala, daca are astfel de bunuri, pentru sumele datorate restante pe ultimii 3 ani! Compensarea poate interveni doar daca exista intelegere intre parti, adica intre dvs. si fostul sot!
Multumesc pentru raspuns, deci daca el nu vrea compensare ma poate executa (eu am venituri deci are posibilitate) dar eu nu pot compensa cu ce este el obligat sa-mi dea pt copii pt ca nu are venituri (ce ar avea de primit de la mine nu-s venituri?) (chiar daca exista procedura de incuviintare de executare silita?
ContSters329251, utilizator
ce ar avea de primit de la mine nu-s venituri?) (chiar daca exista procedura de incuviintare de executare silita?

ba da, daca ajungeti sa fiti executati silit, executorul va avea ce executa pt pensie, va retine din ce va lua de la dvs. Apelati la executor din timp ca sa aveti incuviintarea pt executarea pensiei, s-o aveti cand va dispune instanta sa ii dati cheltuieli de judecata. Nu asteptati apoi sa va execute silit.
gi-jane2, moderator
Va rog sa ma mai ajutati cu urmatoarele probleme: fostul sot are domiciliul in buletin intr-un oras dar la procese vad ca da ca adresa un numar de casa din satul cel mai apropiat de ferma la care locuieste el in camp. Eu locuiesc in alt oras decat cel in care are el adresa. Pt cerearea de marire pensie intretinere la ce judecatorie ma adresez si pt plangerea penala pt abandon de familie la ce sectie de politie?
la judecatoria de pe raza domiciliului dvs, insa va trebui citat la adresele cunoscute, iar plangerea tot asa, la sectia de care apartineti dvs.