Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu vecinii

Locuiesc la parter, intr-un bloc cu 4 etaje si 4 scari.
Lucrez in 4 ture si din cauza vecinilor -inclusiv de la alte scari-care se strang zi de zi si seara de seara in fata blocului pe scarile extrioare la 0.5m de geamul meu, ca tatele la o barfa, nu ma pot odihni.
Le-am spus de nenumarate ori sa nu mai stea la scara dar degeaba.
Am apelat si la presedintele asociatiei de care apartinem dar nu se face nimic.
Am intrebat la Politie si mi s-a spus ca nu exista o lege care sa le interzica acest lucru.
Exista vreo posibilitate, o modalitate, un articol de lege care sa ma ajute?
Multumesc.
ancady2003, utilizator
Singura modalitate este sa va adresati politiei pentru respectarea programului de liniste .
Legea nr. 61/1991 - sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, republicata la 7 februarie 2014.
Programul de liniste este intre 22.00 si 08.00, intre 13.00 si 14.00, incercati la Politie daca va deranjeaza intre aceste ore, presedintele nu are nici o obligatie in aceasta problema, ei stau pe spatiul public.
Nu va puteti opri vecinii sa stea in fata blocului, scarii , pe spatiul public , la ore rezonabile , in care oamenii dintr-o comunitate socializeaza . Iar un conflict , nu cred ca va rezolva problema , din contra , vazand ca sunteti atat de pornita , poate va vor deranja mai tare.