Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... necorespundere profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

necorespundere profesionala

Buna ziua,
Intrebarea mea este: poate un angajator da concedieze dupa doi ani , un angajat pentru necorespundere profesionala?
Dar dupa 6 ani?
Multumesc anticipat
Da , poate sa faca acest lucru.Un aspect important al managementului resurselor umane este reprezentat de evaluarea performenţelor în organizaţie, deoarece prin evaluare putem să înţelegem mai bine natura dinamică a dezvoltării profesionale; evaluarea ne ajută să vedem dezvoltarea profesională ca pe un proces continuu, şi nu ca pe un simplu „eveniment” produs în viaţa angajatului. Pe lângă această caracteristică a continuităţii însă, procesul de evaluare posedă şi atributul complexităţii; astfel, trebuie să ne închipuim că orice poate fi evaluat – chiar şi evaluarea poate fi evaluată.
O poate face daca acest lucru este intr-adevar real...si angajatul a avut abateri foarte grave si care au prejudiciat compania. E foarte greu sa demonstrezi ca un om care a fost bun intr-o functie 2 ani, deodata nu mai corespunde profesional.

Initial se va da un avertisment scris sau o alta sanctiune din codul Munci i(reducerea salariului... etc.). Daca mai exista apoi abateri, se poate sa se ajunga si la concediere.
Concedierea salariatului pentru motivul ca salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat poate fi dispusa numai dupa evaluarea prealabila a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, incheiat la nivel national, la nivel de ramura de activitate sau de grup de unitati, precum si prin regulamentul intern.

Astfel, CCMUNN pe anii 2007-2010 prevede:
ART.77. (1) Salariatul poate fi concediat pentru motive de necorespundere profesionala,
cu respectarea procedurii de cercetare prealabila, stabilita prin prezentul contract colectiv
de munca.
(2) Cercetarea salariatului pentru necorespundere profesionala se face de catre o comisie
numita de catre angajator. Din comisie va face parte si un reprezentant al sindicatului,
desemnat de acesta, al carui membru este salariatul in cauza.
(3) Comisia va convoca salaiatul si ii va comunica acestuia in scris, cu cel putin 15 zile
inaite:
a) data, ora exacta si locul intrunirii comisiei;
b) modalitatea in care se va desfasura examinarea.
(4) Examinarea va avea ca obiect activitatile prevazute in fisa postului salariatului in
cauza.
(5) In cazul introducerii de noi tehnologii, examinarea salariatului se va referi la acestea
numai in masura in care salariatul in cauza a facut obiectul formarii profesionale in
respectiva materie.
(6) Necorespunderea profesionla poate fi sustinuta de comisie prin dovezi de indeplinire
necorespunzatoare a sarcinilor profesionale, prin examinare scrisa, orala, practica si alte
probe.
(7) In cazul in care salariatul isi pierde aptitudinile profesionale din motive medicale,
angajatorul ii va asigura in limitele disponibile,un alt loc de munca. In situatia in care nu
dispune de astfel de posibilitati, angajatorul va apela la auoritatea publica locala pentru
ocuparea fortei de munca, in vederea solutionarii.
(8) In cazul in care, in urma examinarii, salariatul este considerat necorespunzator
profesional de catre comisie, acesta are dreptul de a contesta hotararea comisiei in
termen de 10 zile de la comunicare.
(9) Daca alariatul nu a formulat contestatia in temenul revazut la alin.(8) sau daca dupa
formularea contestatiei si reexaminarea hotararii comisiei, aceasta este mentinuta,
angajatorul poate emite si comunica decizia de desfacere a contractului individual de
munca al salariatului, pentru motive de necorespundere profesionala. Decizia astfel emisa
va contine rezultatul cercetarii prealabile a salariatului in cauza.