Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA in marketplace online ca amazon
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA in marketplace online ca amazon

Construim o platforma online, unde mai multi producatori vor putea sa-si prezinte si sa-si vanda produsele, prin intermediul platformei (ceva asemanator cu EMag Marketplace sau Amazon - dar la o scara mult mai mica). Noi practic oferim acestor producatori doua lucruri: (1) un loc unde sa-si prezinte produsele si (2) intermedierea/procesarea platilor de la clienti. Noi vom incasa pretul total de la client (care ar trebui sa includa deja TVA-ul adaugat de producatori) prin procesatorul nostru de plati online sau prin curier. Dupa ce clientul a primit produsul, vom pastra doar un comision, iar restul (partea producatorului) il vom remite catre producator. Intrebarea mea este:

Dupa acest model, noi (proprietarii platformei) avem vreo obligatie fata de fisc cu privire la TVA? Trebuie sa colectam/remitem TVA la guvern? Sau este doar responsabilitatea producatorilor sa remita TVA la guvern, avand in vedere ca noi le remitem intreaga suma (pretul de vanzare - care ar trebui sa includa deja TVA - minus comisionul nostru).

Va multumim
Dvs. veti factura catre clienti doar comisionul la care va trebui sa platiti T.V.A., daca depasiti cifra de afaceri anuala de 220.000 lei sau daca va inregistrati ca platitor de T.V.A. la cerere.